Do 21 kwietnia 2025 r. Komisja Europejska czeka na nasze uwagi, propozycje i opinie do oceny Wspólnej polityki rybołówstwa. Ewaluacja ta ma zapewnić przegląd instrumentów wsparcia i wyników działań podejmowanych w latach 2014-2024. W ramach trwających prac Komisja Europejska oceni, czy osiągnięto cel ogólny, jakim było zapewnienie rybołówstwa i akwakultury zrównoważonych środowiskowo i zarządzanych w sposób spójny z celami w zakresie korzyści gospodarczych, społecznych i w zakresie zatrudnienia.
Do udziału w konsultacjach publicznych zachęca się wszystkie organizacje, organy publiczne oraz społeczeństwo. Więcej informacji można znaleźć na stronie Komisji Europejskiej. Pamiętaj, Twój głos się liczy! Weź udział w konsultacjach.
Wspólna polityka rybołówstwa
Wspólna polityka rybołówstwa (WPRyb) to zbiór przepisów dotyczących zrównoważonego zarządzania europejskimi flotami rybackimi, zasobami rybnymi i ich ochroną.
Pierwotnie stanowiła ona część wspólnej polityki rolnej (WPR) i miała na celu:
- zwiększenie produktywności;
- ustabilizowanie rynków;
- zapewnienie źródła zdrowej żywności;
- zapewnienie konsumentom rozsądnych cen.
Z biegiem czasu zyskała odrębną politykę z własnym prawodawstwem i ramami strukturalnymi. Przystępowanie do UE coraz większej liczby państw posiadających znaczne zasoby rybne i floty wymusiło zajęcie się takimi kwestiami, jak ochrona łowisk czy stosunki międzynarodowe.
Aktualne główne dokumenty Wspólnej polityki rybołówstwa
W 2023 r. Komisja Europejska (KE) przyjęła pakiet środków mających na celu poprawę zrównoważoności i odporności unijnego sektora rybołówstwa i akwakultury. Pakiet ten to:
- Komunikat w sprawie funkcjonowania wspólnej polityki rybołówstwa, zawierający ocenę działań po 10 latach od ostatniej reformy z 2013 r.;
- Plan działania UE: Ochrona i odbudowa ekosystemów morskich na rzecz zrównoważonego i odpornego rybołówstwa, który jest częścią działań Komisji Europejskiej na rzecz bardziej spójnego wdrażania unijnej polityki ochrony środowiska i wspólnej polityki rybołówstwa wraz z jej trzema filarami – środowiskowym, gospodarczym i społecznym;
- Transformacja energetyczna w unijnym sektorze rybołówstwa i akwakultury – KE zaproponowała środki mające na celu wsparcie sektora w przyspieszeniu transformacji energetycznej poprzez poprawę efektywności paliwowej i przejście na odnawialne, niskoemisyjne źródła energii;
- Wspólna organizacja rynków – KE zachęca do korzystania z czystszej energii, zmniejszenia zależności od paliw kopalnych i wpływu na ekosystemy morskie.
Aby osiągnąć założone cele, w ramach zreformowanej WPRyb wprowadzono między innymi takie środki, jak:
- zarządzanie zasobami rybnymi na zrównoważonym poziomie;
- stopniowe wprowadzanie obowiązku wyładunku wszystkich połowów, przy wykorzystaniu limitów połowowych lub minimalnych rozmiarów;
- wieloletnie plany zarządzania rybołówstwem;
- pułapy zdolności połowowej floty dla poszczególnych państw Unii Europejskiej (UE);
- obowiązek zapewnienia stabilnej i trwałej równowagi między wielkością flot rybackich a dostępnymi uprawnieniami do połowów w krajach członkowskich;
- środki ochronne we wszystkich obszarach morskich UE;
- większe zaangażowanie zainteresowanych stron i lepsza kooperacja w procesie decyzyjnym UE, również na szczeblu regionalnym.
Ocena Wspólnej polityki rybołówstwa
Ocena WPRyb opierać się ma na pakiecie środków przyjętych w 2023 r. oraz dialogu z: państwami członkowskimi UE, instytucjami UE, komitetami doradczymi, partnerami społecznymi i wszystkimi innymi zainteresowanymi stronami. W ramach trwających prac ewaluacji podlegać będzie wpływ WPRyb na ochronę żywych zasobów morza oraz zarządzanie rybołówstwem i flotami. Zbadany zostanie również wpływ tej polityki na łańcuch dostaw, konsumentów i organy publiczne we wszystkich państwach członkowskich UE w latach 2014-2024. Ocena opierać się będzie na wcześniejszych konsultacjach, takich jak komunikat Komisji w sprawie wspólnej polityki rybołówstwa dziś i jutro (COM(2023) 103).
W ocenie uwzględnionych zostanie 5 kluczowych kryteriów:
- Na ile WPRyb jest skuteczna w osiąganiu swoich celów?
- Na ile WPRyb była efektywna pod względem opłacalności i proporcjonalności rzeczywistych kosztów do korzyści?
- W jakim stopniu WPRyb odpowiada na obecne i przyszłe potrzeby?
- W jakim stopniu WPRyb jest spójna wewnętrznie i zewnętrznie z innymi działaniami UE (lepsze stanowienie prawa)?
- W jakim stopniu WPRyb wnosi wartość dodaną i czy przynosi wyniki wykraczające poza to, co zostałoby osiągnięte przez poszczególne państwa UE?
Ocena ta powiązana jest również z oceną Europejskiego Funduszu Morskiego i Rybackiego oraz oceną śródokresową Europejskiego Funduszu Morskiego, Rybackiego i Akwakultury.
Konsultacje oceny Wspólnej polityki rybołówstwa
Trwające do 21 kwietnia 2025 r. konsultacje są kolejnym krokiem w kompleksowej ocenie funkcjonowania obowiązującego rozporządzenia w sprawie WPRyb oraz tego, czy spełnia ono swoje cele i odpowiada na określone wyzwania. Wpisują się również w misję polityczną komisarza Costasa Kadisa, której celem jest przeprowadzenie kompleksowej oceny wspólnej polityki rybołówstwa i podjęcie działań następczych.
Komisja Europejska zwraca się do zainteresowanych o przedstawienie opinii na temat podejścia do wskazanego problemu i możliwych rozwiązań oraz o przekazanie wszelkich istotnych informacji. Kwestionariusz do konsultacji publicznych dostępny jest na stronie KE we wszystkich 24 językach urzędowych Unii.
Sprawozdanie podsumowujące zostanie opublikowane na poświęconej konsultacjom stronie internetowej KE, a wyniki znajdą odzwierciedlenie w ostatecznej wersji sprawozdania z ewaluacji. Przyjęcie przez Komisję Europejską oceny planowane jest na trzeci kwartał 2025 r.