Przedsiębiorstwo Komunalne w Wieluniu przymierza się do rozszerzenia swojej działalności o usługi funeralne. Jest pomysł, aby w mieście powstało krematorium. Temat pojawił się na dzisiejszej sesji Rady Miejskiej w Wieluniu.
W przestrzeni publicznej pojawiają się głosy o utworzeniu nowej spółki ze 100% udziałem gminy Wieluń. Czy to prawda? – pytała przewodnicząca rady Justyna Godszling-Graczyk.
Prowadzimy intensywne rozmowy w celu uruchomienia takiej spółki funeralnej, ale nie jako gmina, a nasza spółka Przedsiębiorstwo Komunalne. – mówił burmistrz Paweł Okrasa – Gmina nie będzie tworzyć spółki, bo jak pani wie, do utworzenia spółki potrzebna jest zgoda rady miejskiej. Choćby z tego powodu pani powinna pierwsza o tym wiedzieć. Nasza spółka – przedsiębiorstwo poważnie rozważa uruchomieniem takiej spółki funeralnej, która zajęłaby się spopielaniem ludzkich zwłok. Jest duży rynek, w tych miejscach są długie kolejki i myślimy, żeby nasza spółka coś takiego uruchomiła.
Zastanowiłbym się czy bardziej zasadne nie byłoby zainwestowanie w linie do segregacji śmieci. Pracujemy na naprawdę starym urządzeniu – zauważał radny Tomasz Akulicz. – Ta linia zaraz padnie, to urządzenie, które za długo nie posłuży.
Obecny na sesji Marcin Gorzelak, prezes Przedsiębiorstwa Komunalnego potwierdził te informacje.
Tak, jeżeli chodzi o krematorium, myślimy o takiej dziecinie, chcemy się rozwijać. Zastanawiam się czy to będzie spółka, czy zostanie to u nas w spółce. Decyzja nie pozostało podjęta.
Prezes zapełniał, iż czuwa nad tematem linii do segregacji odpadów. realizowane są starania, aby sięgnąć po zewnętrzne środki na ten cel.
Spółka funeralna nie stoi w kontrze do linii do segregacji. Nie sprawi tego, iż spółka nie będzie mieć środków na udział własny. Sytuacja finansowa w spółce jest bardzo dobra. – podkreślał burmistrz Paweł Okrasa. – Spółka odkłada środki od dłuższego czasu, aby tę inwestycję zrealizować. W związku z tym, iż rozszerza swoją działalność bardzo mocno został wzmocniony skład osobowy. Była pani wiceburmistrz burmistrza (przyp. red. Joanna Skotnicka-Fiuk) weszła do spółki, żeby wzmocnić ten obszar swoją osobą i aby nadążać za tym jak spółka będzie się rozwijać.
O zmiany personalne w spółce pytał dziś na sesji radny Zbigniew Rybczyński.
Krematorium miałoby powstać na działce zlokalizowanej między Kanałem Wieluńskim a oczyszczalnią ścieków, która mieści się przy ulicy Błońskiej.

1 godzina temu





![Prezydent Świdnicy z absolutorium i nową koalicją. Niezależna radna zaapelowała o większą rozwagę finansową w kolejnych latach [FOTO]](https://swidnica24.pl/wp-content/uploads/2026/06/Rada-Miejska-w-Swidnicy-sesja-absolutoryjna-2026.06.25-36.jpg)







