W Wieluniu powstanie krematorium? Przedsiębiorstwo Komunalne ma pomysł na rozszerzenie swojej działalności

1 godzina temu

Przedsiębiorstwo Komunalne w Wieluniu przymierza się do rozszerzenia swojej działalności o usługi funeralne. Jest pomysł, aby w mieście powstało krematorium. Temat pojawił się na dzisiejszej sesji Rady Miejskiej w Wieluniu.

W przestrzeni publicznej pojawiają się głosy o utworzeniu nowej spółki ze 100% udziałem gminy Wieluń. Czy to prawda? – pytała przewodnicząca rady Justyna Godszling-Graczyk.

Prowadzimy intensywne rozmowy w celu uruchomienia takiej spółki funeralnej, ale nie jako gmina, a nasza spółka Przedsiębiorstwo Komunalne. – mówił burmistrz Paweł OkrasaGmina nie będzie tworzyć spółki, bo jak pani wie, do utworzenia spółki potrzebna jest zgoda rady miejskiej. Choćby z tego powodu pani powinna pierwsza o tym wiedzieć. Nasza spółka – przedsiębiorstwo poważnie rozważa uruchomieniem takiej spółki funeralnej, która zajęłaby się spopielaniem ludzkich zwłok. Jest duży rynek, w tych miejscach są długie kolejki i myślimy, żeby nasza spółka coś takiego uruchomiła.

Zastanowiłbym się czy bardziej zasadne nie byłoby zainwestowanie w linie do segregacji śmieci. Pracujemy na naprawdę starym urządzeniu – zauważał radny Tomasz Akulicz. – Ta linia zaraz padnie, to urządzenie, które za długo nie posłuży.

Obecny na sesji Marcin Gorzelak, prezes Przedsiębiorstwa Komunalnego potwierdził te informacje.

Tak, jeżeli chodzi o krematorium, myślimy o takiej dziecinie, chcemy się rozwijać. Zastanawiam się czy to będzie spółka, czy zostanie to u nas w spółce. Decyzja nie pozostało podjęta.

Prezes zapełniał, iż czuwa nad tematem linii do segregacji odpadów. realizowane są starania, aby sięgnąć po zewnętrzne środki na ten cel.

Spółka funeralna nie stoi w kontrze do linii do segregacji. Nie sprawi tego, iż spółka nie będzie mieć środków na udział własny. Sytuacja finansowa w spółce jest bardzo dobra. – podkreślał burmistrz Paweł Okrasa. – Spółka odkłada środki od dłuższego czasu, aby tę inwestycję zrealizować. W związku z tym, iż rozszerza swoją działalność bardzo mocno został wzmocniony skład osobowy. Była pani wiceburmistrz burmistrza (przyp. red. Joanna Skotnicka-Fiuk) weszła do spółki, żeby wzmocnić ten obszar swoją osobą i aby nadążać za tym jak spółka będzie się rozwijać.

O zmiany personalne w spółce pytał dziś na sesji radny Zbigniew Rybczyński.

Krematorium miałoby powstać na działce zlokalizowanej między Kanałem Wieluńskim a oczyszczalnią ścieków, która mieści się przy ulicy Błońskiej.

Idź do oryginalnego materiału