„Lokal na Kulturę” coraz bardziej popularny. Są przypadki wypowiadania umów przez miasto

15 godzin temu

Lokal na Kulturę coraz bardziej popularny. Najemcom rzadko są wypowiadane umowy najmu, wynika z danych przedstawionych przez katowickich urzędników. Choć zdarzają się tacy, którzy popadają w problemy finansowe. W dotychczasowych XIX edycjach programu zdarzyło się to tylko dwa razy, w ciągu ostatnich pięciu lat raz. Byli też tacy, którzy tracili lokale z powodu prowadzenia działalności niezgodnie z założeniami konkursu.

To miejska inicjatywa, która od 2013 roku wspiera twórców, artystów i animatorów kultury, oferując im wynajem lokali użytkowych w atrakcyjnych cenach. Wystarczy przedstawić interesujący pomysł na działalność artystyczną, kulturalną lub edukacyjną, która wzbogaci ofertę miasta.

Aktualnie na terenie Katowic funkcjonują 23 lokale, które realizują swoją działalność w ramach programu. Obiekty są kontrolowane przez katowicki magistrat.

„Podczas kontroli zauważyć można wielką pasję laureatów. Program speł nia pokładane oczekiwania w pełni, założenia są realizowane, a najemcy lokali na kulturę to osoby zaangażowane w tworzenie nowej wielowymiarowej i różnorodnej przestrzeni kultury. W ogromnej większości działalności najemcy wykazali się ponadprzeciętnym zaangażowaniem. Własnoręcznie tworzą i organizują przestrzeń artystyczną. Wizjonerski aranż lokali zaprasza do uczestnictwa w eventach lub pobudza uczestników do samodzielnego tworzenia. Docenić należy również wkład pracy i środków w adaptacje objętych lokali — każdy z lokali ma swój klimat, a ich wyposażenie, w kontekście prowadzonej działalności, to niejednokrotnie profesjonalny sprzęt lub urządzenia wysokiej klasy. W rezultacie przekłada się to na znakomite efekty działalności oraz interesujący element odbioru” – czytamy w informacji przedstawionej katowickim radnym.

Liczba lokali, które trafiły do konkursów w każdej edycji od 5 lat

XIX edycja ogłoszona 19.08.2024 r. —4 lokale, 44 oferty, 3 laureatów
XVIII edycja ogłoszona 17.10.2023 r — 3 lokale, 21 ofert, 2 laureatów
XVII edycja ogłoszona 28.04.2023 r. — 3 lokale, 9 ofert, 2 laureatów
XVI edycja ogłoszona 05.10.2022 r. — 3 lokale, 13 ofert, 3 laureatów
XV edycja ogłoszona 09.12.2021 r. — 2 lokale, 2 oferty, 2 laureatów
XIV edycja ogłoszona 17.09.2020 r. —4 lokale, 9 ofert, 3 laureatów

Wypowiadali umowy najemcom

Problemy finansowe występują bardzo rzadko u najemców. Monitoring finansowy odbywa się na poziomie terenowych administracji, których służby księgowe odpowiednio interweniują w przypadku powstałego zadłużenia z tytuł u najmu lokalu.

„Są to wezwania do zapłaty pod rygorem wypowiedzenia umowy najmu. Wydział Budynków i Dróg podejmuje rozmowy z dłużnikiem, rozeznaje powody utraty płynności finansowej, analizuje sytuację i wspólnie z laureatem omawia program naprawczy. Brak efektów skutkuje wypowiedzeniem umowy najmu. W dotychczasowych 19 edycjach konkursu taka sytuacja miała miejsce w odniesieniu do dwóch lokali (w ostatnich pięciu latach w jednym przypadku)” – informują urzędnicy z Katowic.

Umowę najmu można stracić nie tylko z powodów finansowych. Laureaci zostają zobowiązani (postanowieniem w umowie najmu) do przedkładania Wydziałowi Budynków i Dróg raz na 12 miesięcy, licząc od daty zawarcia umowy, pisemnego sprawozdania z prowadzonej działalności, które następnie przesyłane są do Wydziału Kultury celem zaopiniowania.

„Sprawozdania i opinie przesyłane są zbiorczo do resortowego Wiceprezydenta celem akceptacji. Niedostarczenie sprawozdania może stanowić podstawę do wypowiedzenia umowy najmu” – informuje magistrat.

W dotychczasowych 19 edycjach konkursu rozwiązanie umowy najmu z powodu nieprowadzenia działalności zgodnie z założeniami konkursu miało miejsce w odniesieniu do dwóch lokali (w ostatnich pięciu latach w jednym przypadku). W taki sposób odzyskano do programu dwa lokale skierowane do tej edycji konkursu – przy ul. Mikołowskiej 13 i ul. Sienkiewicza 21.

Idź do oryginalnego materiału