— Powiem szczerze, iż jako samorządowiec wielokrotnie z tego korzystałem, czy poprzednio jako wójt, czy w tej chwili jako starosta. Mogę powiedzieć, iż to jest naprawdę genialny portal, który zawiera mnóstwo informacji, z których może skorzystać zarówno urzędnik, jak i inwestor — mówi Włodzimierz Chlebosz, starosta powiatu wrocławskiego.
To już 20 lat od czasu porozumienia, na mocy którego powstał system będący ogromnym wsparciem zarówno dla mieszkańców powiatu wrocławskiego, jak i inwestorów.
— Porozumienie miało na celu przede wszystkim przedstawienie aktualnej, wiarygodnej i kompleksowej informacji o przestrzeni powiatu. Miało być też narzędziem do tego, żeby wypromować powiat i gminy. Myślę, iż przez te 20 lat udało się nam to osiągnąć. Służy do tego wizytówka systemu w postaci serwisu internetowego, do którego oglądania, korzystania z niego zachęcam. Służy również do tego aplikacja mobilna systemu wroSIP, która jest dostępna na wszystkie platformy urządzeń mobilnych — dodaje Maciej Tobiasz, dyrektor powiatowego zakładu katastralnego we Wrocławiu.
— Znajdziecie tam Państwo informacje o inwestycjach, o infrastrukturze, o obszarach chronionych środowiskowo czy też przyrodniczo, również o zabytkach. Jest cały zestaw informacji, które są przydatne dla mieszkańców, dla instytucji publicznych, dla inwestorów. To wszystko jest zawarte w tym systemie, który jest dostępny online, do którego każdy może zajrzeć i sprawdzić potrzebne informacje. Informacje są na bieżąco aktualizowane i dostarczane właśnie przez powiat, jak i również gminy — wyjaśnia Marcin Korytko, wicestarosta powiatu wrocławskiego.
— Po to, żeby mieszkańcy, inwestorzy mieli dobrej jakości, wiarygodną informację o danych przestrzennych dotyczących powiatu — wyjaśnia główny cel systemu Justyna Skrzynecka-Nowak, zastępca dyrektora wydziału geodezji i gospodarki nieruchomościami w starostwie powiatu wrocławskiego.
Z możliwości, jakie daje system, korzystają również na co dzień mieszkańcy i pracownicy gminy Długołęka.
— Działa system od wielu, wielu lat, bo tak jak tutaj słyszeliśmy na konferencji, ten system jest już wdrażany od 20 lat. Jest wykorzystywany codziennie w pracy całego urzędu. Również wtedy, kiedy jest potrzebna pomocy w uzyskaniu informacji potrzebnych naszym mieszkańcom, którzy wielokrotnie sami z niego również korzystają, ponieważ jest on intuicyjnym systemem — mówi Joanna Adamek, zastępczyni wójta gminy Długołęka.
— Korzystamy na co dzień z każdego aspektu i każdego modułu. Jest to przydatne w pozyskiwaniu informacji na temat działalności naszej spółki. Są to przede wszystkim informacje przestrzenne, czy plany zagospodarowania terenu — dodaje Anna Berezowska, z Zakład Usług Komunalnych w Kiełczowie
Jeden z pomysłodawców utworzenia Systemu Informacji Przestrzennej Powiatu Wrocławskiego, Jerzy Fitek, powiedział nam, iż mimo początkowych trudności od początku wierzył w projekt.
— Nie tylko wierzyłem, ale przekonywałem moich kolegów wójtów i burmistrzów z powiatu wrocławskiego i władze powiatu wrocławskiego, i przekonywałem, iż to jest na przyszłość. To nie moment wtedy, 20 lat temu, czy 22 lata temu, jak to pierwsze rozmowy powstawały. Nie było map, nie było zdjęć cyfrowych, nie było bardzo wielu rzeczy, które dzisiaj po 20 latach są. To ja myślę, iż za 30 lat ten system też się utrzyma i on będzie bardzo przyjazny dla wszystkich — mówi z dumą Jerzy Fitek.
— To jest rozwiązanie dobre też dla inwestorów, dla tych, którzy planują inwestycje na tereny gminy Długołęka, czy to w zakresie zabudowy mieszkaniowej, czy jakichś innych inwestycji, ponieważ ma on bardzo wiele warstw, jest rozbudowany od informacji ogólnych poprzez tak szczegółowe jak plany miejscowe, jak infrastruktura techniczna, jak ochrona przyrody, ochrona zabytków, także naprawdę jest to bardzo pomocne narzędzie — zauważa Joanna Adamek, zastępczyni wójta gminy Długołęka.
— To, iż minęło 20 lat, okazuje się i tutaj wielu prelegentów po prostu powiedziało, iż ten system informacji przestrzennej kompletnie się nie zestarzał. Tak naprawdę jeszcze ma „dodawane rumieńce” i powiem szczerze, iż tylko cieszyć się, iż mamy taki system, iż również kooperacja wszystkich naszych gmin powiatu wrocławskiego daje nic innego tylko wspaniały rozwój i niech ten naprawdę genialny system trwa przez kolejne lata — dodaje Włodzimierz Chlebosz, starosta powiatu wrocławskiego.
— Analiza dużych zbiorów danych czy nowoczesne wizualizacje — to wszystko jeszcze przed nami. Tak gwałtownie to się zmienia, iż mamy co robić — podkreśla Justyna Skrzynecka-Nowak, zastępca dyrektora wydziału geodezji i gospodarki nieruchomościami w starostwie powiatu wrocławskiego.