O tym, iż transformacja energetyczna w Polsce powinna przyspieszyć, mówi się od dawna. Aby jednak tak się stało, konieczne jest sprawne funkcjonowanie wszystkich obszarów sektora energetycznego. Kluczowa w tym kontekście jest kwestia przyłączenia instalacji OZE do sieci.
Sposób przyłączania nowych jednostek do sieci regulują zarówno przepisy prawa, jak i dokumenty poszczególnych operatorów – w tym Instrukcje Ruchu i Eksploatacji Sieci Dystrybucyjnych (IRiESD). W trwających w tej chwili konsultacjach IRiESD pojawiły się niepokojące branżę OZE zapisy wskazujące, iż warunki przyłączenia do sieci mogą być ważne tylko 30 dni.
– Tak krótki czas ważności warunków przyłączenia stawia inwestorów w bardzo niekomfortowej sytuacji. Inwestycje w nowe źródła wytwórcze stanowią niezwykle złożony i kosztowny proces, a uzyskanie warunków przyłączenia jest punktem wyjścia dla dalszych działań – mówi Paulina Grądzik, zastępczyni dyrektora departamentu energii i zmian klimatu Konfederacji Lewiatan. – Podjęcie decyzji inwestycyjnych o tak dużej skali w tak krótkim czasie, wobec odpowiedzialności za realizację projektów, znacząco utrudni cały proces. Ponadto, zapisy te będą szkodliwe nie tylko w stosunku do przedsiębiorstw energetycznych, ale także do odbiorców energii elektrycznej w gospodarstwach domowych – podkreśla ekspertka Lewiatana.
Organizacje branżowe zwracają uwagę na fakt, iż zapisy proponowane przez operatorów są niezgodne z przepisami prawa – mówiącymi, iż „Warunki przyłączenia są ważne dwa lata od dnia ich doręczenia. W okresie ważności warunki przyłączenia stanowią warunkowe zobowiązanie przedsiębiorstwa energetycznego zajmującego się przesyłaniem lub dystrybucją energii elektrycznej albo przesyłaniem lub dystrybucją ciepła do zawarcia umowy o przyłączenie odpowiednio do sieci elektroenergetycznej lub ciepłowniczej”. Ograniczanie terminu ważności warunków przyłączenia do sieci stanowi więc znaczne nadużycie wobec w tej chwili obowiązujących regulacji.
Ze względu na przewidywany negatywny wpływ tych zapisów na rozwój sektora odnawialnych źródeł energii w Polsce organizacje branżowe wspólnie zaapelowały do Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki o wezwanie operatorów do usunięcia proponowanych zmian z procedowanych aktualnie nowych wersji dokumentów. Branża energetyczna liczy także na zmianę podejścia operatorów sieci dystrybucyjnych poprzez wzmocnienie dialogu i partnerstwa z sektorem OZE.
Konfederacja Lewiatan