Ogrzewanie indukcyjne - system grzewczy, który cieszy się coraz większą popularnością. Jak działa?

7 godzin temu
Zdjęcie: zdjęcie ilustracyjne, iStock


Ogrzewanie indukcyjne to innowacyjny system grzewczy, który w odróżnieniu od tradycyjnych systemów, bazuje na zjawisku indukcji elektromagnetycznej, znanej m.in. z kuchenek indukcyjnych. Jak to dokładnie działa? Czym różni się od pompy ciepła?
Ogrzewanie indukcyjne to nowoczesna technologia, która cieszy się coraz większą popularnością. Dowiedz się, na czym polega ogrzewanie indukcyjne i dla kogo jest to optymalne rozwiązanie.

REKLAMA







Zobacz wideo Krzysztof Bolesta: Nie ma i nie będzie zakazów używania instalacji gazowych



Ogrzewanie indukcyjne: czy się opłaca, jak działa i kiedy może być wykorzystane?
Jak działa ogrzewanie indukcyjne? Czy się opłaca? Kiedy takie rozwiązanie sprawdzi się najlepiej? Pytań o ogrzewanie indukcyjne, czy ogrzewanie domu w ogóle, może być bardzo dużo, zwłaszcza kiedy stajemy przed koniecznością wyboru sposobu ogrzewania nowo powstającego budynku. Ogrzewanie indukcyjne to rodzaj ogrzewania, które cieszy się coraz większym zainteresowaniem. Jest to innowacyjne rozwiązanie, które do produkcji ciepła wykorzystuje energię elektryczną. Ogrzewanie indukcyjne bazuje na indukcji elektromagnetycznej, czyli zamianie energii elektrycznej w energię cieplną poprzez manipulowanie polem magnetycznym oddziałującym na przewodzący materiał. Wytworzona energia jest wykorzystywana do podgrzewania wody, która ogrzewa pomieszczenia i służy do celów użytkowych. Ogrzewanie indukcyjne jest wykorzystywane zarówno w budynkach mieszkalnych, jak i w lokalach usługowych, budynkach biurowych, handlowych, halach, magazynach, a także w zakładach produkcyjnych. Najważniejszym elementem ogrzewania indukcyjnego jest piec indukcyjny. Jak działa?


Piec indukcyjny do ogrzewania domu — czym jest i jak działa?
Czym jest piec indukcyjny do ogrzewania domu? Piec indukcyjny to urządzenie, które do produkcji ciepła wykorzystuje zjawisko indukcji elektromagnetycznej. Najważniejszym elementem pieca indukcyjnego jest cewka, przez którą przepływa prąd elektryczny, generujący pole magnetyczne. Pole magnetyczne indukuje prąd w rdzeniu kotła, powodując jego nagrzewanie. W dalszej kolejności ciepło jest przekazywane do wody, a następnie zaczyna być rozprowadzane po pomieszczeniu dzięki instalacji grzewczej. Na rynku dostępne są różne modele pieców indukcyjnych do ogrzewania domu. Szukając optymalnego dla siebie rozwiązania, warto zwrócić uwagę m.in. na wielkość domu oraz jego izolację. Piece indukcyjne mogą mieć różne moce, dlatego można łatwo dopasować konkretny model do potrzeb konkretnego pomieszczenia.
Ogrzewanie indukcyjne — cena i montaż
Ile kosztuje ogrzewanie indukcyjne? Cena pieca indukcyjnego, czyli "serca" całego systemu zależy od różnych czynników, jednak zwykle jest to wydatek rzędu kilkunastu tysięcy złotych. Na cenę pieca do ogrzewania indukcyjnego wpływają m.in. moc i wielkość urządzenia. Za większe i mocniejsze urządzenia trzeba będzie zapłacić odpowiednio więcej. Duże znaczenie ma również marka pieca do ogrzewania indukcyjnego. Za produkt znanej renomowanej firmy trzeba będzie zapłacić więcej, jednak zwykle przekłada się to na jakość urządzenia. Kolejna kwestia to dodatkowe funkcje, jak np. inteligentne moduły zarządzania, które również mają duże znaczenie dla ceny produktu. W zależności od wielkości budynku oraz jego konfiguracji montaż systemu ogrzewania indukcyjnego może wynosić choćby 20 tys. zł (dla domu o powierzchni 150 m²).W porównaniu do tradycyjnych systemów grzewczych koszt początkowy montażu i instalacji ogrzewania indukcyjnego jest wyższy, jednak szacuje się, iż w dłuższej perspektywie koszty powinny się zwrócić.


Grzałka indukcyjna do centralnego ogrzewania a pompa ciepła
Czym się różni grzałka indukcyjna do centralnego ogrzewania od pompy ciepła? Grzałka indukcyjna — jak wiemy — działa na zasadzie indukcji elektromagnetycznej, przekształcając niemal całą energię elektryczną w ciepło. Jej zaletą jest prosta konstrukcja i łatwość użytkowania, a także szybki czas nagrzewania. Zasada działania pompy ciepła jest inna. Pompa ciepła pobiera ciepło z zewnątrz (np. z gruntu) i przenosi je do wnętrza. Pompa ciepła ma możliwość wykorzystywania odnawialnych źródeł energii i jest przyjazna dla środowiska. Jej wydajność zależy jednak od temperatury otoczenia, a ponadto wymaga dużo miejsca na instalację. Grzałka indukcyjna sprawdzi się w sytuacji, kiedy zależy nam na szybkim nagrzewaniu pomieszczeń, a budynek jest dobrze ocieplony. W sytuacji, gdy budynek jest słabiej docieplony, lepszym rozwiązaniem może się okazać pompa ciepła. Wybierając między grzałką indukcyjną a pompą ciepła, warto jednak skonsultować się z fachowcem, który doradzi i zaproponuje optymalne rozwiązanie dla danego przypadku.



Zobacz też: Jaki przenośny grzejnik elektryczny wybrać do pokoju? Porównanie modeli za ponad 100, 200 i 700 zł
Idź do oryginalnego materiału