Rząd zawiesza niedzielny zakaz handlu. Zmiany nie są dla wszystkich

1 tydzień temu
Zdjęcie: Fot. Dawid Zuchowicz / Agencja Wyborcza.pl


Obecni rządzący, deklarując obietnice wyborcze, zapowiadali zniesienie ustawy dotyczącej niedzielnego zakazu handlu. Do tej pory na marne mogliśmy oczekiwać nadejścia zmiany. Do podjęcia radykalnej decyzji władze kraju zostały zmuszone siłą. Za wszystkim stoi żywioł.
Niedziele niehandlowe już od ponad pięciu lat spędzają sen z powiek niejednemu mieszkańcowi Polski. I choć minęło już sporo czasu, niektórzy wciąż czekają na zmianę prawa, która miałaby przywrócić możliwość robienia zakupów w siódmym dniu tygodnia. Zniesienie zakazu handlu było jedną z obietnic premiera Donalda Tuska. Do tej pory nie rządzący nie postanowili się z niej wywiązać. Dopiero klęska żywiołowa spowodowała postawienie pierwszego kroku w kierunku tej decyzji.


REKLAMA


Zobacz wideo Nocna awantura w Sejmie. Przemysław Czarnek oskarża Donalda Tuska


Zakaz handlu w niedziele 2024. Nastąpią zmiany
Wrzesień 2024 dla wielu osób będzie synonimem tragedii i ludzkich nieszczęść. Klęska żywiołowa, która spadła na południowo-zachodnią część Polski zbiera żniwa do dnia dzisiejszego. Intensywne zniszczenia popowodziowe sprawiły, iż na stronie Rządowego Centrum Legislacji pojawiła się zakładka dotycząca nowelizacji projektu ustawy związanej z planem usuwania skutków powodzi.


Na terenach objętych powodzią należy wprowadzić i zastosować szereg przepisów z zakresu Kodeksu pracy, które pozwolą na uregulowanie szczególnie trudnej sytuacji wielu pracowników związanych z usprawiedliwianiem nieobecności w pracy, urlopami, handlem w niedzielę, obniżeniem wymiaru czasu pracy, przeprowadzaniem okresowych badań lekarskich i innych


- napisano. Jak można zauważyć, jeden z punktów dotyczy niedzieli niehandlowych. Oznacza to, iż w wybranych częściach kraju zostanie zniesiony zakaz handlu. Zmiana nastąpi pod ściśle określonymi zasadami. Oto one.


Zakaz handlu w niedziele zniesiony. Nowelizacja obejmuje tylko niektóre tereny kraju
W związku z wprowadzeniem w życie projektu ustawy związanej z planem usuwania skutków powodzi, na terenach gdzie ogłoszono stan klęski żywiołowej - powiat kamiennogórski, karkonoski, kłodzki, lwówecki, wałbrzyski, żabkowicki, dzierżaniowki, lubański, świdnicki, bolesławiecki, jaworski, legnicki, złotorysjki, zgorzelecki, głubczycki, nyski, prudnicki, krapkowicki, brzski, kędzierzyńsko-kozielski, opolski, bielski, cieszyński, pszczyński, raciborski oraz gminy Mietków, Oława, Kąty Wrocławskie, Sobótka, Szprotawa, Żagań - nie będzie obowiązywał zakaz niedzielnego handlu. W tym dniu możliwe będzie rozkładanie, przyjmowanie i ekspozycjonowanie towarów pierwszej potrzeby oraz powierzanie pracownikowi wykonywania tych prac. Jedynym ustępstwem będą niedziele, w których dniu wypada święto. Wspomniane rejony kraju jak i miasta Wałbrzych, Jelenia Góra, Legnica, Żagań i Małomice podlegają pod egzekwowanie tego przepisu przez okres 30 dni (od 16 września do 16 października). W tym czasie obywatele poszczególnych miejscowości mogą skorzystać również z pięciodniowego zwolnienia od pracy lub 40 godzin, za które przysługuje połowa wynagrodzenia.


Dziękujemy, iż przeczytałaś/eś nasz artykuł.Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.
Idź do oryginalnego materiału