Granica wieku zawodowego dla komorników i asesorów komorniczych znów ma zostać przesunięta. Ministerstwo Sprawiedliwości przygotowało projekt zmian, który zakłada podniesienie limitu z 65 do 70 lat. Choć nie oznacza to podwyższenia wieku emerytalnego, nowe przepisy budzą emocje – zarówno w środowisku prawniczym, jak i wśród opinii publicznej. Zmiana ma zakończyć spory sądowe i wyrównać sytuację komorników względem innych zawodów zaufania publicznego.

Fot. Warszawa w Pigułce
Zmiany dla komorników i asesorów: granica wieku wraca do 70 lat. To nie emerytura, ale istotny sygnał
Ministerstwo Sprawiedliwości zapowiedziało zmiany w ustawie o komornikach sądowych. Granica wieku, po osiągnięciu której komornik lub asesor komorniczy zostaje automatycznie odwołany ze stanowiska, ma zostać ponownie podniesiona z 65 do 70 lat. To oznacza wzrost o 5 lat – zarówno dla kobiet, jak i mężczyzn – ale wbrew pozorom nie chodzi o wydłużenie wieku emerytalnego. Nowelizacja to odpowiedź na liczne wyroki sądów, które uznały dotychczasowe przepisy za dyskryminujące.
Powrót do dawnej granicy wieku
Do 2019 roku komornicy mogli pełnić funkcję do ukończenia 70. roku życia. Zmiana, która obniżyła ten próg do 65 lat, okazała się nie tylko niepopularna, ale też – jak pokazały orzeczenia sądów – niekonstytucyjna. Wielu komorników skutecznie zaskarżyło decyzje Ministra Sprawiedliwości o odwołaniu, a sądy administracyjne orzekały na ich korzyść, wskazując na naruszenie zasady równości wobec prawa.
Dlaczego wraca 70-tka?
Zmiana ma zlikwidować dysproporcje między komornikami a innymi zawodami prawniczymi z podobnym statusem – m.in. notariuszami, sędziami czy prokuratorami – którzy mogą wykonywać swoje obowiązki zawodowe aż do ukończenia 70 lat. W ocenie rządu przywrócenie poprzedniego rozwiązania pozwoli z jednej strony uniknąć kolejnych sporów sądowych i odszkodowań, a z drugiej – zlikwiduje wrażenie, iż komornicy są traktowani gorzej niż inne grupy zawodowe zaufania publicznego.
To nie jest nowy wiek emerytalny
Choć decyzja wywołała spekulacje o podwyższeniu wieku emerytalnego, w rzeczywistości projekt nie ma wpływu na możliwość przejścia na emeryturę. Komornicy i asesorzy wciąż mogą złożyć rezygnację po osiągnięciu ustawowego wieku emerytalnego (60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn), jeżeli tylko zdecydują się zakończyć karierę zawodową. Nowelizacja nie odbiera im tego prawa – jedynie pozwala kontynuować pracę, jeżeli tego chcą.
Co dalej z projektem?
Projekt został już przyjęty przez Radę Ministrów. Kolejnym krokiem będzie procedowanie go w parlamencie. jeżeli zmiana wejdzie w życie, odwoływanie komorników i asesorów z urzędu z powodu ukończenia 65. roku życia przestanie obowiązywać.