Przegląd wydarzeń 2024 roku

bialyorzel24.com 2 tygodni temu

Rok 2024 w Polsce obfitował w wydarzenia, które zdominowały zarówno nagłówki gazet, jak i codzienne rozmowy Polaków. Był to czas pełen wyzwań politycznych, społecznych i gospodarczych, ale także momentów, które wywołały uśmiech i poczucie dumy. W tym subiektywnym przeglądzie przybliżamy kilka najważniejszych z nich.

Powódź, jaka jesienią 2024 roku nawiedziła południową Polskę, pochłonęła życie 9 osób i była największą powodzią od czasów tzw. „wielkiej wody”, która zalała kraj w 1997 r. Fot. PSP

Powódź w południowej Polsce

Wrzesień 2024 roku przyniósł jedną z największych powodzi w historii Polski, która dotknęła województwa dolnośląskie, opolskie i śląskie. Po intensywnych opadach deszczu rzeki przekroczyły stany alarmowe, powodując straty sięgające kilku miliardów złotych. Najbardziej ucierpiała Kotlina Kłodzka, gdzie woda niszczyła domy, drogi i mosty. W całym kraju zorganizowano zbiórki na rzecz poszkodowanych.

Śmierć Tomasza Komendy

21 lutego 2024 roku zmarł Tomasz Komenda, niesłusznie skazany na 18 lat więzienia za gwałt i zabójstwo nastolatki, którego nie popełnił. Komenda miał 46 lat i przegrał walkę z rakiem płuc. Jego historia poruszyła miliony Polaków. Po wyjściu z więzienia Tomasz Komenda wydał książkę, a w październiku wyemitowano wzruszający wywiad z jego matką.

Zmiana definicji gwałtu

28 czerwca Sejm przyjął nowelizację Kodeksu karnego, redefiniując pojęcie gwałtu. Zgodnie z nowymi przepisami przestępstwem jest każda forma obcowania płciowego bez zgody drugiej osoby, niezależnie od użytej metody. To istotny krok w kierunku ochrony ofiar przemocy seksualnej.

Sukcesy sportowe Polaków

Polacy zdobyli 10 medali na igrzyskach olimpijskich w Paryżu, w tym złoto Aleksandry Mirosław we wspinaczce sportowej. Lekkoatleci dołożyli 6 medali na mistrzostwach Europy w Rzymie.

Wybory samorządowe

Kwietniowe wybory samorządowe potwierdziły podział elektoratu: PiS triumfował na wsiach, a Koalicja Obywatelska w dużych miastach. Zgodnie z badaniami Ipsos mieszkańcy wsi głosowali głównie na PiS (43.2%), podczas gdy KO zdobyło znaczącą przewagę wśród mieszkańców miast, studentów i właścicieli firm.

Kontrowersyjne ułaskawienie

Mariusz Kamiński i Maciej Wąsik zostali aresztowani w związku z tzw. aferą gruntową. 23 stycznia prezydent Andrzej Duda po raz kolejny ułaskawił posłów, co wywołało kontrowersje wśród opinii publicznej. Politycy gwałtownie odzyskali wolność, a ich sprawa odbiła się szerokim echem w kraju.

Wybory do Parlamentu Europejskiego

W wyborach do Parlamentu Europejskiego mandaty zdobyło 25 kandydatów będących wówczas posłami w Polsce. Najwięcej – 12 miejsc – przypadło Koalicji Obywatelskiej. Do Strasburga pojechał także m.in. Grzegorz Braun, Joanna Scheuring-Wielgus, a także Mariusz Kamiński i Maciej Wąsik, choć kontrowersje wokół ich mandatów nie ustają.

Komisja śledcza ds. Pegasusa

Sejm powołał komisję śledczą do zbadania nadużyć związanych z wykorzystaniem systemu Pegasus w latach 2015-2023, za rządów PiS. Jej celem jest ustalenie legalności i zasadności działań służb specjalnych oraz organów państwowych w tym okresie.

Daniel Obajtek europosłem

Daniel Obajtek po pięciu latach stracił stanowisko prezesa Orlenu i został wybrany na europosła. Jego odejście poprzedziły liczne kontrowersje związane z aferami politycznymi, a odprawa w wysokości około 160 tysięcy złotych wywołała mieszane reakcje społeczne. Wybór Obajtka na europosła spotkał się z surową krytyką opinii publicznej.

Sędzia szuka azylu na Białorusi, a wiceminister… na Węgrzech

Sędzia Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie Tomasz Szmydt uciekł z kraju i wystąpił o azyl polityczny na Białorusi, gdzie przebywa od maja. W udzielanych wywiadach krytykuje stan praworządności w Polsce, wzbudzając tym samym liczne komentarze zarówno w kraju, jak i za granicą. Dziennikarze „Gazety Wyborczej” ustalili, iż były sędzia mógł współpracować ze służbami Białorusi od dłuższego czasu.

Również były wiceminister sprawiedliwości i poseł PiS Marcin Romanowski opuścił Polskę i poprosił o azyl polityczny… na Węgrzech. Romanowski, symbol politycznych rozliczeń obecnej władzy, stał się jedną z kluczowych postaci na scenie politycznej w 2024 roku. Polityk uciekł z kraju po tym, jak zapadła decyzja o jego areszcie w związku ze śledztwem dotyczącym Funduszu Sprawiedliwości.

Wigilia dniem wolnym od pracy

Sejm ustanowił Wigilię dniem wolnym od pracy. Ustawa została podpisana przez prezydenta i zyskała szerokie poparcie społeczne. Od 2025 roku Polacy będą mogli cieszyć się dodatkowym dniem wolnym na przygotowania do świąt.

„Koalicja” słowem roku

Decyzją kapituły językoznawców słowem roku 2024 została „koalicja”. Komentujący wskazywali na wyraźne powiązania polityczne tego słowa. Na drugim miejscu w głosowaniu ekspertów znalazła się „komisja”, a trzecie miejsce zajęło słowo „zetki”. Inaczej głosowali internauci. Według ich głosów zwyciężyła „sztuczna inteligencja”. Na drugim miejscu znalazło się słowo „babciowe”, a na trzecim „powódź”.

WEM

Idź do oryginalnego materiału