W Nałęczowie w niedzielę (28.06) odbędzie się uroczyste otwarcie Alei im. Szkoły Ziemianek. To pierwsze w mieście upamiętnienie kobiet związanych z tą legendarną placówką
– To było wyjątkowe miejsce – mówi wiceprezes Stowarzyszenia Zjednoczonych Ziemianek im. Marii i Jana Kleniewskich, Halina Bernat. – Była to szkoła dla dziewcząt z okolic Nałęczowa, ale nie tylko. Dziewczęta wiejskie nabywały tutaj wielu umiejętności potrzebnych w życiu. Bardzo ważne było pozytywne oddziaływanie na psychikę tych dziewcząt, które mogły poczuć się ważne, bo umiały coś więcej niż inni ludzie we wsi – chodziło tu głównie o mężczyzn.
Otwarcie Alei im. Szkoły Ziemianek zaplanowano w Parku Zdrojowym w Nałęczowie o godzinie 15.00.
POSŁUCHAJ REPORTAŻU:
Magda Grydniewska „Szkoła Ziemianek – uczennice”
MaTo / opr. ToMa
Fot. Iwona Burdzanowska / archiwum RL

5 godzin temu











