Jutro w Legnicy najważniejsza sesja w roku: głosowanie nad absolutorium za rok 2025

3 godzin temu
Rada Miejska Legnicy zbierze się jutro na sesji absolutoryjnej. Dla opozycji to szansa przejęcia władzy, bowiem nieudzielenie prezydentowi miasta absolutorium umożliwia wszczęcie procedury referendalnej w sprawie jego odwołania. Uchwała w sprawie absolutorium zapada bezwzględną większością głosów ustawowego składu rady, co oznacza, iż najważniejsze znaczenie może mieć frekwencja na sesji. Prezydent Maciej Kupaj uzyska absolutorium za 2025 rok tylko wtedy, jeżeli za jego udzieleniem zagłosuje co najmniej 12 z 23 radnych Rady Miejskiej Legnicy.

W Klubie Radnych Koalicji Obywatelskiej jest 14 radnych, ale jeżeli 3 z nich będzie nieobecnych, wstrzyma się od głosu, zagłosuje przeciw udzieleniu absolutorium lub nie weźmie udziału w głosowaniu, opozycja ma szansę wygrać.

W trakcie tej kadencji samorządu ośmioosobowy Klub Prawa i Sprawiedliwości konsekwentnie głosował przeciwko udzieleniu absolutorium prezydentowi Maciejowi Kupajowi. W 2024 roku uchwała o udzieleniu mu absolutorium zapadła stosunkiem głosów 15 "za" do 8 "przeciw" (przy 100-procentowej frekwencji). W 2025 roku Klub Koalicji Obywatelskiej wygrał glosowanie w tej sprawie stosunkiem głosów 14 "za" - 6 "przeciw" (nieobecni byli Tomasz Tamioła z Klubu Radnych Koalicji Obywatelskiej oraz Andrzej Lorenc i Adam Wierzbicki z klubu Radnych Prawa i S
Idź do oryginalnego materiału