W Poznaniu realizowane są uroczystości upamiętniające 70. rocznicę Poznańskiego Czerwca 1956. Mieszkańcy, przedstawiciele władz, organizacji i instytucji oddają hołd uczestnikom pierwszego robotniczego buntu przeciwko komunistycznej władzy w powojennej Polsce. Główne obchody będą miały miejsce w Auli Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza.
Uroczystości rozpoczęły o godzinie 6:00 przed bramą Fabryki Pojazdów Szynowych H. Cegielskiego. W tym właśnie miejscu, 28 czerwca 1956 roku rozpoczął się bunt robotników domagajacych się godnych warunków życia, wolności i sprawiedliwości. Protest robotników gwałtownie przerodził się w wielotysięczną manifestację, stając się pierwszym tak zdecydowanym wystąpieniem społeczeństwa przeciwko komunistycznym władzom w Polsce Ludowej.
Kwiaty z tej okazji złożyła reprezentująca mieszkańców Poznania zastępczyni prezydenta Poznania Magdalena Pietrusik-Adamska oraz wiceprzewodniczący Rady Miasta Poznania Łukasz Kapustka.
Centralna część obchodów rozpocznie msza święta o godz. 16:00 odprawiona u ojców dominikanów w intencji ofiar Czerwca ’56. Zaraz po niej główne uroczystości odbędą się w Auli Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza. Wydarzenie będzie transmitowane na żywo na antenie TVP3 Poznań, dzięki czemu mieszkańcy będą mogli uczestniczyć w obchodach również z domów.
Protest robotników spotkał się z bezwzględną odpowiedzią ze strony władzy komunistycznej. Do stłumienia buntu robotników i mieszkańców zostały wysłane wojsko i służby bezpieczeństwa. Według ustaleń Instytutu Pamięci Narodowej śmierć poniosło 58 osób, z czego aż 13 nie ukończyło 18. roku życia. Najmłodszą ofiarą był 13-letni Romek Strzałkowski, którego nazwisko do dziś jest symbolem poznańskiego buntu i odwagi jego uczestników.
Według szacunków, podczas wydarzeń z końca czerwca 1956 roku rannych zostało od 500 do 600 osób. Poznański protest był pierwszym w Polsce buntem wobec komunistycznej władzy i jednym z najważniejszych symboli walki o wolność w powojennej Polsce.

1 godzina temu









