Miliard w Lubuskiem, czyli podsumowanie projektów FEWL

23 godzin temu

Wielokrotne spotkania ze wszystkimi wójtami i burmistrzami województwa lubuskiego, 3 lata wytężonej pracy i wypracowanie 14 porozumień. Wspólne rozwiązywanie problemów, optymalizacja wydatków z pieniędzy publicznych, przeciwdziałanie depopulacji i niżowi demograficznemu. Przyszedł czas na podsumowanie Funduszy Europejskich Województwa Lubuskiego.

Przeforsowaliśmy nasz punkt widzenia i znaleźliśmy blisko miliard złotych na rozwój regionu, a także na walkę z wykluczeniem cyfrowym – mówił podczas oficjalnej konferencji prasowej marszałek lubuskiego Marcin Jabłoński, który podsumowywał ostatnie lata pracy nad pozyskiwaniem funduszy europejskich dla Lubuszan.

Niezwykle wartościowe refleksje u samorządowców, o których często nam opowiadali, polegające na tym, iż zauważyli jak wiele rzeczy i problemów można próbować rozwiązać wspólnie, jak można wpłynąć na większą efektywność podejmowanych działań i wysiłków, jak bardziej optymalnie można wydawać pieniądze publiczne i wierzymy, iż to będzie doświadczenie, które będzie procentować w kolejnych działaniach przy rozwiązywaniu różnych innych spraw, czy też podejmowaniu prób przeciwdziałania negatywnym zjawiskom, takim jak depopulacja i problemy demograficznie w naszym regionie

– Fundusze europejskie coraz wyraźniej likwidują deficyty i niwelują kontrasty międzyregionalne. w tej chwili trwa realizacja projektów wartych blisko 160 milionów euro, a kilkadziesiąt kolejnych jest w przygotowaniu – oznajmiła Sylwia Pędzińska dyrektor Departamentu Instytucji Zarządzającej UMWL.

Już szmat czasu jesteśmy w Unii Europejskiej. Coraz bardziej Polska, województwo lubuskie, staje się regionem bardziej rozwiniętym. Osiągamy te wskaźniki PKB, które są wskaźnikami powodującymi to, iż za chwileczkę możemy mieć poziom dofinansowania mniejszy. Więc wykorzystujmy to, jak wspólnota nam pomaga w życiu, jak dzięki Europie możemy się spotkać i realizować różnego rodzaju przedsięwzięcia

Jakiego rodzaju projekty były i są realizowane? To przede wszystkim infrastruktura, szkolnictwo zawodowe i sprawy społeczne. W pierwszych latach projektów istniały dwie Zintegrowane Inwestycje Terytorialne, teraz jest ich czternaście. 400 projektów w porozumieniach dodatkowo samorządy mogą startować w konkursach otwartych.

Idź do oryginalnego materiału