Czy już przekroczyliśmy próg półtora stopnia?

1 miesiąc temu

Obecny poziom globalnego ocieplenia względem okresu przedindustrialnego oszacowany z użyciem różnych metod.

Oś pozioma: poziom globalnego ocieplenia względem okresu referencyjnego 1850-1900 (stopnie Celsjusza). Kolory: wartości, wraz z niepewnościami (95% przedział ufności) oszacowane poprzez połączenie 10 lat pomiarów instrumentalnych z 10 latami projekcjami modeli klimatu (różowy); statystyczną ekstrapolację trendu zmian temperatury w ostatnich dekadach (pomarańczowy); antropogeniczny wkład w obserwowane globalne ocieplenie w roku 2024 (brązowy). Kolor szary pokazuje średnią dekadową globalnego ocieplenia z lat 2015-2024.

Średnioroczna zmiana średniej globalnej temperatury w odniesieniu do poziomu z lat 1850-1900 wyniosła w 2024 r. 1,55 ą 0,13 °C. Ponieważ jednak klimat definiujemy zwykle w ujęciu wielodekadowym, taka wartość anomalii globalnej temperatury z jednego roku nie jest równoznaczna z osiągnięciem poziomu globalnego ocieplenia w sensie celów Porozumienia Paryskiego (1,5°C i 2°C).

Przyjęta w szóstym raporcie IPCC konsencja definiuje poziom globalnego ocieplenia jako średnią 20-letnią, co oznacza iż do oszacowania wartości tego wskaźnika na dany rok potrzebne są dane z przyszłości. Przykładowo, aby obliczyć poziom globalnego ocieplenia w roku 2024, potrzeba obliczyć średnią z lat 2015–2034. jeżeli zatem nie chcemy czekać 10 lat, musimy użyć metod opartych o ekstrapolację obecnych trendów albo symulacje modeli klimatu, które pozwalają nam oszacować z dobrym przybliżeniem o ile ociepli się planeta w najbliższej dekadzie.

Źródło: WMO, State of the Global Climate 2025.

W ramach akcji „Wykres na dziś” publikujemy wykresy i inne wizualizacje dotyczące zagadnień związanych ze zmianą klimatu. Mamy nadzieję, iż prezentowane przez nas dane stanowić będą punkt wyjścia do szerokiej i opartej na faktach dyskusji na temat globalnego ocieplenia oraz możliwości jego ograniczenia. Akcję prowadzimy we współpracy z Komitetem ds. Kryzysu Klimatycznego Polskiej Akademii Nauk.

Zobacz wszystkie wizualizacje.

Idź do oryginalnego materiału