Burmistrz Krzysztof Paśnik z absolutorium i wotum zaufania

1 godzina temu
Zdjęcie: Burmistrz Krzysztof Paśnik z absolutorium i wotum zaufania


Ponad 41 mln zł przeznaczonych na inwestycje, blisko 6 mln zł nadwyżki budżetowej i utrzymane na bezpiecznym poziomie zadłużenie – tak w liczbach można podsumować 2025 rok w Lubartowie. Wyniki finansowe i działania samorządu zyskały poparcie większości radnych, którzy udzielili na ostatniej sesji Rady Miasta (23 czerwca) burmistrzowi Krzysztofowi Paśnikowi zarówno wotum zaufania, jak i absolutorium.

Obie uchwały zostały przyjęte większością 12 głosów „za” przy 8 głosach przeciwnych. W głosowaniu nie uczestniczył jeden z radnych.

Podczas sesji przedstawiono szczegółowe dane dotyczące realizacji ubiegłorocznego budżetu miasta. Dochody Lubartowa osiągnęły poziom ponad 167 mln zł, przekraczając założony plan o przeszło jeden procent. Wydatki wyniosły natomiast około 161 mln zł, dzięki czemu rok budżetowy zakończył się nadwyżką sięgającą blisko 6 mln zł.

Jak podkreślano podczas prezentacji sprawozdania, Miasto utrzymało stabilną sytuację finansową pomimo prowadzenia szeroko zakrojonych inwestycji. Zadłużenie samorządu utrzymało się na zbliżonym poziomie i wyniosło niespełna 26 mln zł, co stanowi około 16 proc. wszystkich wydatków budżetowych.

Znaczącą część miejskich środków przeznaczono na rozwój infrastruktury i inwestycje. Łącznie na ten cel wydano ponad 41 mln zł. Wśród przedsięwzięć znalazły się rozbudowa sieci wodociągowo-kanalizacyjnej, realizacja systemu retencji i odprowadzania wód opadowych obejmującego osiedle 3 Maja oraz ul. Akacjową, a także inwestycje drogowe, których wartość wyniosła blisko 10,4 mln zł.

Pozytywną ocenę wykonania budżetu wydała Regionalna Izba Obrachunkowa w Lublinie. Rekomendację do udzielenia absolutorium przedstawiła również Komisja Rewizyjna Rady Miasta.

Podczas sesji burmistrz poinformował także o kolejnych działaniach rozwojowych realizowanych przez samorząd. Jeszcze w tym tygodniu do Lubartowa mają dotrzeć dwa autobusy elektryczne, które w najbliższym czasie zasilą flotę Lubartowskiej Komunikacji Miejskiej i pozwolą na uruchomienie nowych połączeń.

Miasto podpisało również umowę na budowę parkingu przy ul. Kościuszki. W planach pozostaje także wspólna inwestycja z PKP dotycząca budowy miejsc postojowych przy ul. Lipowej. Przypomniano ponadto o przygotowaniach do realizacji drugiego etapu rewitalizacji parku miejskiego.

W zakresie infrastruktury technicznej samorząd zakończył wymianę azbestowego wodociągu na osiedlu 3 Maja, rozbudował sieć kanalizacji sanitarnej na kolejnych ulicach oraz zamontował kilka tysięcy wodomierzy wyposażonych w system zdalnego odczytu.

Istotnym źródłem dochodów okazała się również sprzedaż terenów inwestycyjnych przy ul. Strefowej. Transakcje te przyniosły do miejskiego budżetu ponad 11 mln zł. Część pozyskanych środków została przeznaczona na zakup gruntów pod przyszłe przedsięwzięcia inwestycyjne miasta.

(kw)

Idź do oryginalnego materiału