Czternasta emerytura w 2026 roku. ZUS zabrał głos w sprawie terminu wypłat

1 godzina temu

Dodatkowe świadczenie emerytalne, czyli popularna czternastka, na dobre wpisało się w kalendarz wypłat emerytów i rencistów. Kiedy pieniądze trafią na konta i w jakiej wysokości?

ZUS wypłaci „czternastki” automatycznie

Czternasta emerytura to jedno z tych świadczeń, które nie wymaga składania żadnych wniosków i formularzy. Cała procedura odbywa się w pełni automatycznie, z urzędu, a dodatkowe środki trafiają bezpośrednio na konta bankowe lub są dostarczane przez listonosza razem z podstawową emeryturą bądź rentą. Jednak, jak się okazuje, tegoroczna czternastka nie trafi do wszystkich emerytów.

Im wyższe świadczenie, tym mniejszy dodatek

Zgodnie z obowiązującymi przepisami, podstawowa kwota czternastej emerytury jest powiązana z poziomem minimalnego świadczenia emerytalnego. Po marcowej waloryzacji to kwota 1978,49 zł brutto, czyli około 1600 zł netto.

Maksymalna kwota trafi jednak wyłącznie do osób, których miesięczne świadczenie nie przekracza 2900 zł brutto. Dla pozostałych uruchomiona zostanie zasada „złotówka za złotówkę”. W praktyce oznacza to, iż im wyższa wysokość emerytury lub renty, tym niższa czternastka.

Nie wszyscy dostaną dodatkowe pieniądze

Zasada „złotówka za złotówkę” sprawia, iż osobom pobierającym świadczenie w wysokości co najmniej 4828,49 zł brutto czternasta emerytura nie przysługuje. Wynika to z faktu, iż po przekroczeniu tego pułapu kwota dodatkowego świadczenia spada poniżej ustawowego progu minimalnego, który wynosi 50 zł brutto, i dodatek nie jest wypłacany.

https://zwielkopolski24.pl/wiadomosci/zus-wyslal-dokumenty-do-prawie-9-milionow-polakow-dwie-wazne-decyzje-trafily-do-jednej-koperty/AZj6qmtLRvlxpQvrhsQh

ZUS czeka na rozporządzenie ministerstwa

W jakim terminie planowana jest tegoroczna wypłata dodatkowego rocznego świadczenia pieniężnego dla emerytów i rencistów?

Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował, iż dodatkowe świadczenie emerytalne z całą pewnością będzie realizowane również i w tym roku. Jednak to, kiedy dokładnie pieniądze trafią na konta emerytów i rencistów, zależy już bezpośrednio od strony rządowej.

– w tej chwili czekamy na adekwatne rozporządzenie Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Gdy tylko dokument zostanie opublikowany, ZUS przygotuje szczegółowy harmonogram wypłat - informuje biuro prasowe Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

W ubiegłych latach dodatkowe, czternaste świadczenie trafiało na konta emerytów we wrześniu. Istnieje więc duże prawdopodobieństwo, iż również i w tym roku to właśnie wrzesień będzie miesiącem wypłat.

Idź do oryginalnego materiału