60 mld zł na atom. Westinghouse i Bechtel z zadowoleniem przyjmują plany inwestycji w Polsce

3 dni temu
Czas2 min

Westinghouse Electric Company i Bechtel z zadowoleniem przyjmują plany polskiego rządu dotyczące przeznaczenia 60 miliardów złotych na sfinansowanie pierwszej elektrowni jądrowej w kraju.

Informacja ta została przekazana w momencie, kiedy partnerzy spotkali się z kluczowymi interesariuszami w Warszawie i Gdańsku, aby omówić postępy w projekcie i potwierdzić swoje zaangażowanie w rozwój gospodarczy i społeczność. Lokalne władze w Gdańsku zostały poinformowane o ostatnich etapach projektu, w tym o dogłębnych badaniach geologicznych prowadzonych na placu budowy, które dostarczają kluczowych danych do dalszego planowania działań projektowych. Projekt jest realizowany przez Polskie Elektrownie Jądrowe (PEJ) – spółkę należącą do państwa, na terenie gminy Choczewo na Pomorzu.

„Bezpieczeństwo energetyczne to bezpieczeństwo narodowe. Stany Zjednoczone są dumne z tego, iż są najbliższym partnerem i najbardziej zaufanym przyjacielem Polski w procesie transformacji energetycznej – powiedział Mark Brzeziński, ambasador Stanów Zjednoczonych w Polsce. – Wybór przez Polskę Westinghouse i Bechtel – dwóch amerykańskich firm o złotym standardzie – do realizacji krajowego programu cywilnej energetyki jądrowej sprawia, iż bezpieczeństwo energetyczne staje się podstawą naszej współpracy”.

„Dzięki konstrukcji AP1000® Polska wybrała najbardziej zaawansowaną, sprawdzoną technologię, która już ustanawia rekordy w sześciu blokach operacyjnych, a kolejnych 12 ma działać przed końcem dekady – powiedział Patrick Fragman, prezes i dyrektor generalny Westinghouse. – Wpływ gospodarczy projektu w Polsce wyniesie ponad 100 miliardów złotych, zapewniając dziesiątki tysięcy miejsc pracy podczas budowy i wielu dekad przyszłej eksploatacji”.

„Ten historyczny projekt wzmocni niezależność energetyczną kraju, zapewniając jednocześnie ogromne możliwości gospodarcze, w tym nowe miejsca pracy, szkolenie wykwalifikowanych pracowników energetyki jądrowej oraz ustanowienie łańcucha dostaw ze znacznym udziałem polskich firm” – powiedział Craig Albert, prezes i dyrektor operacyjny Bechtel.

Westinghouse i Bechtel wniosą do polskiego projektu łącznie ponad 140 lat doświadczenia w sektorze energetyki jądrowej oraz jedyny sprawdzony model lokalizacji łańcucha dostaw. Bechtel i Polska Izba Gospodarcza Energetyki i Ochrony Środowiska (IGEOS) zorganizowały niedawno sympozja dla dostawców w Gdańsku i Gdyni, przyciągając ponad 150 firm z regionu. Firma Westinghouse nawiązała współpracę z ponad 500 firmami w ramach projektu i jest gospodarzem corocznego programu stażowego dla polskich studentów w Stanach Zjednoczonych.

Wcześniej w tym roku firma Bechtel podpisała umowy z Politechniką Gdańską i Politechniką Warszawską w celu uruchomienia nowych Programów Rozwoju Kariery w Energetyce Jądrowej, aby pomóc w przygotowaniu siły roboczej dla rozwijającej się polskiej energetyki jądrowej. W ramach tych działań na rzecz poszerzenia wiedzy na temat energii jądrowej w Polsce Departament Energii Stanów Zjednoczonych zainaugurował w Warszawie działalność regionalnego centrum szkoleniowego w zakresie czystych technologii energetycznych.

Reaktor AP1000 jest jedynym działającym reaktorem generacji III+, posiadającym w pełni pasywne systemy bezpieczeństwa, modułową konstrukcję i najniższe parametry emisji na rynku w przeliczeniu na 1 MWe. w tej chwili cztery reaktory AP1000 ustanawiają rekordy pod względem wydajności operacyjnej i dostępności w Chinach; osiem dodatkowych reaktorów jest w budowie, a cztery kolejne są zakontraktowane, podobnie jak dwa działające reaktory AP1000 w elektrowni Vogtle w stanie Georgia. Technologia AP1000 została wybrana na potrzeby realizacji programów energetyki jądrowej w Polsce, na Ukrainie i w Bułgarii, a także jest rozważana w wielu innych lokalizacjach w Europie Środkowej i Wschodniej, Wielkiej Brytanii, Indiach i Ameryce Północnej. Do końca dekady na całym świecie będzie działać 18 reaktorów opartych na technologii AP1000. Od 70 lat Bechtel pomaga klientom dostarczać czystą energię dzięki energii jądrowej. W tym czasie firma zaprojektowała, zbudowała lub świadczyła usługi budowlane na potrzeby 150 elektrowni jądrowych na całym świecie, dostarczając ponad 76 tysięcy megawatów nowej mocy wytwórczej w energetyce jądrowej.

Źródło: Westinghouse

Idź do oryginalnego materiału