5 mld zł na czystą gospodarkę w Polsce

1 tydzień temu
Czas2 min

KE zatwierdza polski program pomocy państwa o wartości 1,2 mld euro, który ma wspierać inwestycje w sektorach strategicznych, by wspomagać przechodzenie na gospodarkę o zerowej emisji netto.

Komisja Europejska zatwierdziła polski program pomocy o wartości ok. 1,2 mld euro (5 mld złotych), który ma wspierać inwestycje w sektorach strategicznych, by wspomagać przechodzenie na gospodarkę o zerowej emisji netto. Program zatwierdzono na podstawie tymczasowych ram pomocy państwa w sytuacjach kryzysowych i w okresie transformacji („tymczasowe ramy pomocy państwa”) przyjętych przez Komisję 9 marca 2023 r. i zmienionych 20 listopada 2023 r. i 2 maja 2024 r.

Polski środek pomocy

Na podstawie tymczasowych ram pomocy państwa Polska zgłosiła Komisji program pomocy o wartości ok. 1,2 mld euro (5 mld złotych), dzięki którego zamierza wspierać inwestycje w sektorach strategicznych, by wspomagać przechodzenie na gospodarkę o zerowej emisji netto.

Pomoc przewidziana w programie będzie miała formę dotacji bezpośrednich. Środek będzie dostępny dla przedsiębiorstw produkujących odpowiednie urządzenia, a mianowicie baterie, panele słoneczne, turbiny wiatrowe, pompy ciepła, elektrolizery, urządzenia do wychwytywania, wykorzystywania i składowania dwutlenku węgla, a także najważniejsze komponenty zaprojektowane i wykorzystywane głównie jako bezpośredni wsad do produkcji takich urządzeń lub powiązane surowce krytyczne niezbędne do ich produkcji.

Komisja uznała program zgłoszony przez władze polskie za zgodny z warunkami określonymi w tymczasowych ramach pomocy państwa. W szczególności program będzie stanowić zachętę do produkcji urządzeń istotnych dla przejścia na gospodarkę o zerowej emisji netto; przewiduje pomoc, która nie przekracza maksymalnych pułapów, oraz ogranicza przyznawanie pomocy do 31 grudnia 2025 r.

Komisja stwierdziła, iż polski program jest niezbędny, odpowiedni i proporcjonalny do celu, jakim jest przyspieszenie transformacji ekologicznej i ułatwienie rozwoju niektórych rodzajów działalności gospodarczej ważnych dla wdrożenia planu przemysłowego Zielonego Ładu, zgodnie z art. 107 ust. 3 lit. c) Traktatu o funkcjonowaniu UE i warunkami określonymi w tymczasowych ramach pomocy państwa.

W związku z tym Komisja zatwierdziła środek pomocy na podstawie unijnych zasad pomocy państwa.

-Dziś zatwierdziliśmy polski środek o wartości 1,2 mld euro mający wspierać inwestycje w urządzenia strategiczne, a mianowicie baterie, panele słoneczne, pompy ciepła, turbiny wiatrowe, elektrolizery oraz urządzenia do wychwytywania, wykorzystywania i składowania dwutlenku węgla. Pomoże to przyspieszyć przejście na gospodarkę o zerowej emisji netto, zgodnie z celami planu przemysłowego Zielonego Ładu i celem UE w zakresie neutralności klimatycznej. Jednocześnie zakłócenia konkurencji pozostają ograniczone – Margrethe Vestager, wiceprzewodnicząca wykonawcza odpowiedzialna za politykę konkurencji.

Więcej informacji na temat tymczasowych ram pomocy państwa zamieszczono tutaj.

Źródło: Komisja Europejska

Idź do oryginalnego materiału