MPWiK rozstrzygnęło przetarg na drugiego etapu modernizacji Wrocławskiej Oczyszczalni Ścieków. Zwycięzca, firma Instal Warszawa S.A. w ciągu dwóch lat za 177 mln zł (netto) rozbuduje część biologiczną obiektu.
Rozbudowa wrocławskiej oczyszczalni rozpoczęła się pod koniec września ubiegłego roku, a projekt modernizacji podzielony jest na kilka etapów. Po zakończeniu prac w 2027 r. przepustowość oczyszczalni wzrośnie ze 150 000 do 209 000 m3 nieczystości na dobę. Infrastruktura i obiekty dostosowane zostaną do przyjęcia ścieków nadmiarowych w trakcie nawalnych deszczy, co pozwoli na bardziej efektywne oczyszczanie, przy jednoczesnym minimalizowaniu wpływu na środowisko naturalne.
Modernizacja oczyszczalni ścieków – czas na drugi etap
Najważniejszym zadaniem Instalu Warszawa będzie dostosowanie pięciu bloków biologicznych do zwiększonego przepływu ścieków. Ważne będzie także zmodernizowanie siedmiu istniejących osadników wtórnych i zbudowanie kolejnego oraz wyposażenie ich w regulatory napływu. Do układu napowietrzania dodane zostanie pięć nowych dmuchaw powietrza.
Do obowiązków wykonawcy należeć będzie także przebudowa rurociągów pomiędzy obiektami technologicznymi części biologicznej i laguny osadowej, czyli awaryjnego zbiornika osadu przystosowanego do magazynowania odpadów płynnych.
W Zielonej Górze stawiają pojemniki na odpady odzieżowe
Odporny Wrocław
W ostatnim etapie rozbudowy Wrocławskiej Oczyszczalni Ścieków zwiększona zostanie jej moc przez dostosowanie infrastruktury elektro-energetycznej do rozbudowanego obiektu.
– Nowoczesne technologie, które zostaną zastosowane w naszej oczyszczalni, pozwolą na bardziej skuteczne oczyszczanie ścieków zarówno pod względem ich ilości, jak i jakości. Zmieniający się klimat, zwłaszcza coraz częstsze i bardziej intensywne ulewy, stanowi rosnące wyzwanie dla miast w Polsce i na świecie. Rozbudowa oczyszczalni zwiększy odporność Wrocławia na te zmiany – podkreśla Witold Ziomek, prezes Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji we Wrocławiu.