Są środki na finansowanie biometanowni w Komorowie

4 godzin temu

Bank Ochrony Środowiska i Rejonowy Bank Spółdzielczy w Lututowie wspólnie zagwarantują środki na budowę biometanowni. Nowoczesna instalacja będzie działać w województwie mazowieckim.

W Komorowie powstanie ekologiczny projekt. Dzięki niemu wzrośnie lokalna niezależność energetyczna, a także rozwinie się miejscowa gospodarka.

Komercyjne finansowanie biometanowni

Biometan, czyli biogaz oczyszczony do parametrów gazu ziemnego, jest wytwarzany w odpadów organicznych. Dzięki temu obniża koszty gospodarki odpadowej i przekształca pochodzą z niej surowce w wysokiej jakości paliwo. Biometan to też sposób na obniżenie emisji zarówno po stronie producenta, jak i odbiorcy energii wytwarzanej w instalacji. Korzyści pojawiają się w odniesieniu do całej krajowej gospodarki, bo zmniejsza się jej zależność od paliw kopalnych.

– Wspieramy zieloną transformację i dążymy do tego, by ekologiczne źródła taniej i przyjaznej dla środowiska energii stały się powszechnie dostępne dla rolników, przedsiębiorców oraz samorządów. Bardzo mnie cieszy, iż wspólnie z Bankiem Spółdzielczym w Lututowie mogliśmy wesprzeć tak istotny i potrzebny tu projekt – mówi Bartosz Kublik, Prezes Zarządu BOŚ.

8. Kongres Biometanu

Strategia BOŚ zakłada finansowanie OZE, a biogazownie dobrze wpisują się w ten koncept.

– Bank Ochrony Środowiska chce realizować więcej takich inwestycji w oparciu o współpracę z bankami spółdzielczymi. Musimy stymulować rozwój naszych małych ojczyzn, bo to dla nas wszystkich wielka szansa na lepszą jakość życia i wzrost bezpieczeństwa energetycznego i na poziomie gmin, i całego kraj – dodaje Bartosz Kublik.

Nie dziwi także zainteresowanie RBS. W końcu tego typu inwestycja to przejaw zaangażowania w lokalny biznes z obszaru zielonej energii.

Jako bank spółdzielczy działający blisko lokalnych społeczności, doskonale rozumiemy potrzeby inwestorów. Wspieranie innowacyjnych projektów w zakresie energii odnawialnej to dla nas priorytet, który przynosi korzyści zarówno dla środowiska, jak i dla polskiej gospodarki. Wspólnie z Bankiem Ochrony Środowiska wyznaczamy nowy standard dla rozwoju tak potrzebnych projektów, wykorzystując polski kapitał – tłumaczy Tomasz Klimecki, Prezes Zarządu Rejonowego Banku Spółdzielczego w Lututowie.

Idź do oryginalnego materiału