Nowe narzędzia planistyczne gmin muszą być gotowe w 10 miesięcy

3 godzin temu

O wyzwaniach związanych z wchodzącą w życie głęboką reformą planowania przestrzennego rozmawiali dziś (12 lutego) w Urzędzie Marszałkowskim przedstawiciele samorządowych i rządowych wojewódzkich instytucji, które będą uczestniczyć w uzgodnieniach planów ogólnych 144 gmin naszego regionu. Chodzi o nowe, obligatoryjne narzędzia planistyczne w randze prawa miejscowego, na uchwalenie których kujawsko-pomorskie gminy, tak jak ich odpowiedniki w cały kraju, mają czas do 1 stycznia 2026.

Witając zebranych wicemarszałek Zbigniew Ostrowski podkreślił, iż wchodzące w życie zmiany w planowaniu zagospodarowania przestrzennego nie tylko wprowadzają nowe elementy kreowania ładu w tej dziedzinie – właśnie plany ogólne, bez których nie będzie można przeprowadzić żadnej nowej inwestycji – ale wprowadzają też konkretne terminy dla przygotowania tych dokumentów. Gminy mają czas do końca roku nie tylko na stworzenie takich planów, ale też na konieczne uzgodnienie ich z ponad dwudziestoma instytucjami marszałkowskiej administracji wojewódzkiej i administracji rządowej – m.in. służbami ochrony środowiska, służbami sanitarnymi, służbami ochrony zabytków, służbami geologicznymi, strażą pożarną i wojskiem, zarządcami dróg publicznych, Państwowym Gospodarstwem Wodnym Wody Polskie i Lasami Państwowymi. Czasu jest niewiele, dlatego ważna jest pełna mobilizacja i płynny przepływ dokumentów.

Wprowadzająca reformę nowelizacja ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym została przyjęta przez Sejm w lipcu 2023, większość jej przepisów weszła w życie we wrześniu tego samego roku. Celem jest przede wszystkim poprawa ładu przestrzennego, wprowadzenie jasnych zasad inwestowania, ochrona przed chaotyczną zabudową i przeciwdziałanie rozprzestrzenianiu się zabudowy na tereny rolnicze i leśne oraz przyrodniczo cenne. Określone w niej plany ogólne gmin są obligatoryjnie sporządzanymi dokumentami planistycznymi, aktami prawa miejscowego, z którymi muszą być zgodne plany miejscowe i decyzje o warunkach zabudowy.

Beata Krzemińska rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

Nowe narzędzia planistyczne gmin, konferencja w Urzędzie Marszałkowskim, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP

Idź do oryginalnego materiału