Rada Powiatu Białostockiego uchyliła uchwałę "anty LGBT" podczas nadzwyczajnej sesji w czwartek (16 marca). Obrady były burzliwe, ale głosami radnych z PiS udało się uchylić kontrowersyjną uchwałę piętnującą ideologię gender. Dzięki temu ruchowi powiat będzie mógł ubiegać się o miliony z unijnej kasy.
Już w lutym białostocka "Gazeta Wyborcza" informowała o tym, iż Artur Kosicki, marszałek województwa podlaskiego z PiS, ostrzegał starostę białostockiego z PiS, iż "pozostawienie w obiegu prawnym" uchwały rady tego powiatu "w sprawie Karty LGBT i wychowania seksualnego w duchu ideologii gender" poskutkuje koniecznością odrzucenia wszystkich wniosków o dofinansowanie projektów unijnych.
Unia Europejska kładzie bowiem szczególny nacisk na zapobieganie wszelkim formom dyskryminacji (także ze względu na orientację seksualną). To oznacza, iż powiat białostocki mógł stracić milionowe dotacje z unijnej kasy. Jego wnioski zostałyby po prostu odrzucone. Radni postanowili więc uchylić kontrowersyjną uchwałę na nadzwyczajnej sesji rady.
W czwartek podczas nadzwyczajnej sesji Rady Powiatu Białostockiego przyjęto uchwałę w sprawie stanowiska wobec zasad horyzontalnych, takich jak "zrównoważony rozwój, równość szans i niedyskryminacja". Uchyla ona tak zwaną uchwałę "anty LGBT".https://t.co/SLkUiSJjGG
— tvn24 (@tvn24) March 17, 2023Powiat białostocki już nie jest strefą wolną od LGBT
I tak w czwartek (16 marca) uchwała "w sprawie stanowiska wobec zasad horyzontalnych oraz poszanowania zasad wolności" została przyjęta podczas nadzwyczajnej sesji. Oto jej fragment:
Rada Powiatu Białostockiego popiera zasady horyzontalne UE - cele strategiczne i priorytetami rozwojowe określone w strategii Europa 2020. Rada pragnie w sposób szczególny podkreślić wagę takich zasad horyzontalnych, jak: zrównoważony rozwój, równość szans i niedyskryminacja.
Nie wszystkim jednak podobał się taki tryb, w jakim to się stało. Radni Koalicji Obywatelskiej postulowali, aby uczynić to na zwykłej sesji, gdyż otrzymali tekst uchwały na pół godziny przed mającą się rozpocząć sesją i nie zdążyli się z nim zapoznać.
Czepe: "Niech rozbierają się przed swoimi dziećmi"
Kontrowersyjna uchwała "w sprawie Karty LGBT i wychowania seksualnego w duchu ideologii gender" została przyjęta w kwietniu 2019 r. głosami grupy radnych PiS, Porozumienia, PSL i Naszego Podlasia. Za jej przyjęciem głosowało 18 na 27 radnych. Pomysłodawcą był wicestarosta Roman Czepe - były poseł PiS i były burmistrz podbiałostockich Łap.
W czwartek Czepe bronił uchwały:
Uważam, iż nie powinno się tej uchwały uchylać. Unia Europejska pokaże, jaka ma być, panie i panowie rozbierają się przed dziećmi 6-8 lat, ale niech się rozbierają przed ich dziećmi, homoseksualiści, ale nie przed naszymi dziećmi - powiedział Roman Czepe (źródło: TVN24).
Ostatecznie jednak uchwałę przyjęto: 13 osób było za, 3 przeciw. Członkowie Koalicji Obywatelskiej wstrzymali się od głosu.
Więcej od upday:
Ostatnie słowa transpłciowego mordercy: "Jestem kochającą i troskliwą osobą"
Będzie podwyżka 500+. Politycy PiS podają konkretną kwotę
Nawet 35 dni urlopu od kwietnia. Ważne zmiany w Kodeksie pracy