W dniu 1 października 2025 roku w Polsce zacznie obowiązywać system kaucyjny, którego celem jest zmniejszenie ilości odpadów i promowanie ekologicznych rozwiązań w zarządzaniu opakowaniami. Zgodnie z ustawą z 13 czerwca 2013 roku o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi, za napoje sprzedawane w opakowaniach zwrotnych, takich jak plastikowe butelki do 3 litrów, metalowe puszki do 1 litra oraz szklane butelki do 1,5 litra, będzie pobierana kaucja. Jednak już teraz konsumenci muszą być przygotowani na to, iż ceny napojów mogą wzrosnąć – o wysokość tej kaucji.
https://korsokolbuszowskie.pl/lifestyle/czy-telefony-komorkowe-przyciagaja-pioruny-fakty-kontra-mity/tHQUVodNcXvgPmvxlDs7Jak będzie działać system kaucyjny?
Zgodnie z nowymi regulacjami, za opakowania, które będą oznaczone specjalnym logotypem, pobierana będzie kaucja. Za szklane butelki (do 1,5 l) kaucja wyniesie 1 zł, za plastikowe butelki i puszki (do 3 l i 1 l) – 50 gr. To oznacza, iż konsumenci zapłacą więcej za napój, ale po zwróceniu opakowania do odpowiedniego punktu, odzyskają zapłaconą kwotę. Zatem ceny napojów mogą wzrosnąć, co ma związek z doliczeniem do ceny kaucji, ale nie będzie to oznaczać trwałej podwyżki – tylko chwilową dopłatę, którą można odzyskać.
https://korsokolbuszowskie.pl/lifestyle/regularne-zbieranie-pobudza-rosliny-te-prace-sa-teraz-najwazniejsze/iouKyCx0pwHkoeX1e9nXNie wszystkie napoje będą objęte systemem
Warto zauważyć, iż nie wszystkie opakowania będą objęte systemem kaucyjnym od razu. Na początku nowego systemu na sklepowych półkach pojawią się napoje w opakowaniach z oznaczeniem kaucji, ale starsze partie produktów, które nie zostały jeszcze oznakowane, również będą dostępne w sprzedaży. Producenci i sprzedawcy mają czas do końca 2025 roku na dostosowanie swoich produktów do nowych wymagań.
Gdzie zwrócimy butelki i puszki?
Zgodnie z nowymi zasadami, każdy sklep, który będzie sprzedawał napoje w opakowaniach objętych systemem, ma obowiązek pobrania kaucji. Z kolei punkty, które mają powierzchnię handlową powyżej 200 m², będą musiały także odbierać zwrócone opakowania. Mniejsze placówki mogą dobrowolnie przystąpić do systemu. Zwrócone opakowania będzie można oddać w każdym punkcie odbioru, który zainstaluje odpowiednie automaty lub przyjmie je manualnie. Ważne jest, by opakowania nie były zgniatane – kod kreskowy musi być widoczny.
https://korsokolbuszowskie.pl/lifestyle/to-polski-koliber-wyjatkowy-owad-w-naszych-ogrodach/1M4WggdBjeJEHPiM3MqTCzym różni się system kaucyjny od innych programów promocyjnych?
Warto dodać, iż wprowadzony system kaucyjny jest odrębny od programów lojalnościowych czy promocyjnych, które mogą być prowadzone przez niektóre sklepy. W przypadku systemu kaucyjnego zwrot pieniędzy za opakowanie nie będzie wymagał paragonu ani zwrotu w tym samym sklepie, w którym dokonano zakupu. Istotnym elementem systemu jest logo kaucji, które będzie widoczne na etykiecie produktu.
Korzyści ekologiczne i wyzwania dla producentów
Nowy system ma przynieść korzyści ekologiczne – zmniejszyć ilość odpadów, z których duża część trafi na wysypiska. Z danych z innych państw wynika, iż system kaucyjny w znacznym stopniu poprawia efektywność recyklingu i zmniejsza zanieczyszczenie środowiska. W Polsce system ten zostanie wprowadzony jako 17. w Unii Europejskiej, a jego efektywność ma wynieść ponad 90% w przypadku zwrotu opakowań.
Mimo korzyści dla środowiska, wprowadzenie systemu kaucyjnego wiąże się z wyzwaniami, zwłaszcza dla producentów. W związku z nowymi regulacjami mogą pojawić się trudności związane z logistyką zwrotów oraz koniecznością dostosowania produkcji do wymagań systemu.
System kaucyjny, który wejdzie w życie 1 października 2025 roku, z pewnością wpłynie na ceny napojów. Kaucja, która będzie doliczana do ceny, nie jest kosztowaniem napoju, ale kwotą, którą odzyskamy po oddaniu opakowania. Nowe regulacje mają na celu zmniejszenie odpadów i promowanie recyklingu, ale już teraz warto przygotować się na niewielki wzrost cen, który niedługo zniknie po zwróceniu opakowania.