X Sesja Rady Powiatu Koneckiego: Czy szpital będzie prywatyzowany? [wideo]

2 miesięcy temu

W środę, 30 października, odbyła się X Sesja Rady Powiatu Koneckiego. W trakcie posiedzenia radni podjęli ważne dla lokalnej społeczności tematy. Najciekawszym punktem była informacja dyrektora Zakładu Opieki Zdrowotnej w Końskich na temat ostatnich problemów jednostki.

Obrady otworzył przewodniczący rady Grzegorz Jóźwik. W spotkaniu początkowo uczestniczyło 18 radnych. Na początku za współpracę podziękowano Michałowi Cichockiemu, który zdał mandat radnego na rzecz stanowiska w Urzędzie Wojewódzkim w Kielcach.

Jednym z pierwszych punktów obrad było sprawozdanie starosty z działalności między sesjami. Wtedy rozgorzały dyskusje dotyczące zamiany dróg należących do powiatu koneckiego oraz gminy Końskie, czy nie pozyskiwania środków z KPO na remonty szkół powiatowych. Aktywnie w tych tematach wypowiadali się radni: Beata Zbróg, Kamil Kubicki, Dariusz Banasik, Grzegorz Piec, Dorota Duda, Paweł Pękala, Jarosław Staciwa oraz naczelniczka Wydziału Inwestycji, Zamówień Publicznych i Mienia Powiatu Barbara Mariańczyk.

W tej części spotkania wybrzmiał temat problemów koneckiego szpitala. Radny Adrian Pękacz zapytał o kwestię akredytacji oddziałów oraz stan zatrudnienia pracowników oddziałów onkologii i dermatologii.

– „Umowy i z panem doktorem Madejem, jeżeli chodzi o poradnię onkologiczną, i z panią doktor Madej są podpisane. Od 1 listopada pani doktor wraca z urlopu i podejmuje pracę, więc na dzień dzisiejszy w okrojonym składzie pracujemy, natomiast od 1 listopada pracujemy tak, jak było to powiedziane na ostatniej sesji, w całym wymiarze i z całym zespołem. Natomiast w każdy piątek przyjmuje drugi lekarz, chirurg onkolog, i chcę powiedzieć, iż w te dwa piątki przyjął już 100 osób. Natomiast jeżeli chodzi o akredytację, wszystkie wnioski na wszystkie oddziały, te które jeszcze jej nie otrzymały, są złożone i są w trakcie procedowania przez CMKP” – odpowiadała dyrektor koneckiego ZOZ-u Anna Gil.

Dyrektorka szpitala zabrała też głos w sprawie pogłosek, które sugerowały, iż zarząd jednostki ma w planach zamknąć niektóre oddziały lub choćby prywatyzować zakład:

– „Chcę powiedzieć, iż nie ma planu zamykania ginekologii, nie ma planu zamykania położnictwa i neonatologii, nie ma planu prywatyzacji tego szpitala. Chcemy się rozwijać, chcemy robić wszystko to, na ile nam pozwoli płatnik i wdrażana od przyszłego roku reforma. Chcemy być tym szpitalem, który będzie dumą tego powiatu. Naprawdę chciałabym powiedzieć, iż to jest nieodwracalne, nie za mojej kadencji”

Pełny zapis transmisji z sesji znajdziecie w portalu E-sesja (TUTAJ).

Następnie starosta przedstawił informację o złożonych oświadczeniach majątkowych pracowników samorządowych i kierowników jednostek.

W piątym punkcie programu przedstawiono informację o złożonych oświadczeniach majątkowych radnych powiatowych.

Później naczelniczka Wydziału Polityki Społecznej, Oświaty i Zdrowia Agata Centkowska przedstawiła informację o stanie realizacji zadań oświatowych powiatu koneckiego w roku szkolnym 2023/2024. W tym punkcie poruszono głównie temat inwestycji dotyczących drobnych remontów w placówkach, zakupu sprzętu i książek służących do nauki. Naczelniczka poinformowała też o zdawalności egzaminów maturalnych i zawodowych.

W tej części głos zabierali radni: Beata Zbróg, Aleksandra Śmietana, Anna Wajnberger, Grzegorz Piec, a także skarbnik powiatu Edyta Drążkiewicz.

Następnie zarządzono 15 minut przerwy, po której radni przystąpili do rozpatrzenia projektów uchwał w bieżących sprawach. W tej części obecnych było 15 radnych. Podjęto między innymi uchwały dotyczące:

– zmiany uchwały dotyczącej Wieloletniej Prognozy Finansowej Powiatu Koneckiego – 15 głosów za,

– zmiany w Budżecie Powiatu Koneckiego na 2024 r. – ponownie 15 głosów za,

– wyboru radnej Aleksandry Śmietany do roli opiekuna Młodzieżowej Rady Powiatu w Końskich – w tym przypadku radni ponownie byli zgodni.

Głosowano jeszcze w kilku sprawach, a między innymi w temacie skarg pielęgniarek na przedstawicieli Zarządu Powiatu i na działalność dyrektora Zespołu Opieki Zdrowotnej w Końskich.

Po głosowaniach naczelniczka Wydziału Rolnictwa, Ochrony Środowiska i Leśnictwa Lucyna Ziętek przedstawiła raport z Programu Ochrony Środowiska dla Powiatu Koneckiego za lata 2022 i 2023.

Podczas przedostatniego punktu sesji, przewodnicząca Komisji Rewizyjnej Dorota Duda omówiła protokoły kontroli przeprowadzonych przez jednostkę. Radni przyjęli je do informacji 13 głosami za (tyle osób uczestniczyło w tej części).

W sprawach różnych głos zabrali radni: Aleksandra Śmietana, Dorota Duda, Beata Zbróg, Jarosław Staciwa, Mateusz Zając, Kamil Kubicki oraz dyrektorka koneckiego szpitala Anna Gil.

Dyskusja rozgorzała w temacie protokołu komisji rewizyjnej dotyczącego kontroli przeprowadzonej w ZOZ, a dokładnie długiego czasu przygotowywania go. Więcej czasu zajęła jednak dyskusja o stanie dróg powiatowych na Konecczyźnie, a także bezpieczeństwie na skrzyżowaniu przy markecie Kaufland. Pełny zapis transmisji z sesji znajdziecie w portalu E-sesja (TUTAJ).

Zdjęcia:

Idź do oryginalnego materiału