
Głosowanie przez pełnomocnika to rozwiązanie dla wyborców, którzy z różnych powodów nie mogą oddać głosu osobiście w nadchodzących wyborach prezydenckich. Mogą z niego skorzystać osoby, które skończyły 60 lat lub mają orzeczenie o umiarkowanym lub znacznym stopniu niepełnosprawności. Onet wyjaśnia, kto może zostać pełnomocnikiem i do kiedy można złożyć wniosek w tej sprawie.
Każdy, kto posiada obywatelstwo polskie, ma czynne prawo wyborcze i głosuje na terytorium RP, może przekazać oddanie głosu pełnomocnikowi. Warunkiem jest ukończenie 18. roku życia oraz otrzymanie orzeczenia o umiarkowanym lub znacznym stopniu niepełnosprawności lub osiągnięcie 60 lat najpóźniej w dniu głosowania.
Pełnomocnika nie mogą jednak ustanowić osoby, które oddają głos poza krajem lub w specjalnie wyznaczonych obwodach odrębnych. W takich przypadkach nie można udzielić innej osobie formalnego pełnomocnictwa do głosowania – tłumaczy Onet.
Osoba przyjmująca pełnomocnictwo musi posiadać prawo wybierania. Zwykle można reprezentować tylko jednego wyborcę, chociaż przepisy dopuszczają wyjątkową sytuację, w której ta sama osoba zostaje pełnomocnikiem dwóch wyborców.
Ustanowienie pełnomocnikiem nie jest możliwe w przypadku kandydata uczestniczącego w konkretnych wyborach. Funkcji tej nie może też pełnić członek adekwatnej komisji wyborczej, która obsługuje obwód głosowania osoby udzielającej pełnomocnictwa, ani mąż zaufania w danym lokalu.
Wniosek o ustanowienie pełnomocnika należy złożyć najpóźniej na dziewięć dni przed terminem głosowania, czyli do 9 maja 2025 r. Można to zrobić w urzędzie gminy lub miasta, a także drogą elektroniczną przy użyciu profilu zaufanego. jeżeli wyborca powołuje się na niepełnosprawność, trzeba dołączyć kopię lub skan aktualnego orzeczenia, potwierdzającego odpowiedni stopień. Samo przekazanie pełnomocnictwa jest nieodpłatne.