7 listopada obchodzimy 48. rocznicę niezwykłego wydarzenia, które zapisało się złotymi zgłoskami w historii Ostrowa Wielkopolskiego. Dokładnie tego dnia, 48 lat temu, rozpoczęła się peregrynacja kopii obrazu Matki Bożej Częstochowskiej po Archidiecezji Poznańskiej. A miejsce rozpoczęcia tej niezwykłej podróży wybrano nieprzypadkowo – był nim właśnie Ostrów Wielkopolski.
To właśnie w naszym mieście, 48 lat temu, gościliśmy dwóch wybitnych duchownych, których losy później miały się diametralnie zmienić. W uroczystościach inaugurujących peregrynację uczestniczyli bowiem kardynał Karol Wojtyła, późniejszy papież Jan Paweł II, oraz prymas Polski Stefan Wyszyński.
Przygotowania do tego historycznego wydarzenia trwały wiele miesięcy. Całe miasto żyło wówczas w oczekiwaniu na przyjazd tak znamienitych gości.
Uroczystości rozpoczęły się od uroczystego wprowadzenia kopii obrazu do miasta. W samo południe, w asyście motocyklistów, specjalny samochód zatrzymał się przed farą, a obraz został umieszczony na tle dekoracji o barwach narodowych.
Centralnym punktem uroczystości była z pewnością Msza Święta celebrowana przez kardynała Karola Wojtyłę. Homilię wygłosił natomiast prymas Polski Stefan Wyszyński. Podczas tej wyjątkowej liturgii, kardynał Wojtyła, który później zostanie papieżem, miał okazję mówić do mieszkańców Ostrowa Wielkopolskiego.
Jednym z ważniejszych momentów uroczystości było poświęcenie tablicy upamiętniającej 100. rocznicę uwolnienia kardynała Mieczysława Ledóchowskiego z ostrowskiego więzienia. To wydarzenie, dokonane przez kardynałów Wojtyłę i Wyszyńskiego, symbolicznie połączyło przeszłość z przyszłością i nadało uroczystościom jeszcze głębszy wymiar.
W uroczystościach wzięło udział około 35-40 tysięcy osób. Byli wśród nich nie tylko mieszkańcy Ostrowa Wielkopolskiego, ale także wierni z całej okolicy. Przyjazd tak wielu ludzi świadczył o ogromnym znaczeniu tego wydarzenia dla Kościoła w Polsce.
Peregrynacja obrazu Matki Bożej Częstochowskiej po Archidiecezji Poznańskiej była niezwykle ważnym wydarzeniem dla naszego miasta. To dzięki niej Ostrów Wielkopolski na zawsze zapisał się w historii Kościoła w Polsce. A obecność wówczas kardynała Karola Wojtyły sprawia, iż to wydarzenie nabiera jeszcze większego znaczenia.
Dzisiaj, po 48 latach, wspominamy to wydarzenie z ogromnym sentymentem.
Zdjęcia pochodzą z grupy Ostrowskie Korzenie na FB.