Urząd zdecydował. Duże pieniądze dla parafii z powiatu kutnowskiego

1 godzina temu

W czwartek, 25 czerwca, w zabytkowym Dworze Rodziny Sulikowskich w Dąbrowie, podpisano pierwszych 25 umów z beneficjentami programu „Łódzkie dla zabytków”, którego celem jest ochrona i ratowanie cennych zabytków poprzez wsparcie finansowe prac konserwatorskich, restauratorskich oraz robót budowlanych.

Wszystko po to, by utrwalać i popularyzować dziedzictwo kulturowe regionu, przyciągając turystów oraz miłośników historii.

- Kontynuujemy działania, które pozwolą ocalić i przywrócić blask tak wyjątkowym obiektom, jak dwory czy pałace. To nie tylko piękne budowle – to miejsca, które budują naszą tożsamość i są fundamentem naszej wspólnoty – mówiła Joanna Skrzydlewska, marszałek województwa łódzkiego.

W Łódzkiem znajdują się blisko cztery tysiące obiektów wpisanych do rejestru zabytków. Część z nich jest w złym stanie technicznym, co sprawia, iż potrzeba ich zabezpieczenia i renowacji jest pilna. Wielu właścicieli zabytków nie dysponuje bowiem środkami finansowymi, które pozwoliłyby na samodzielne przeprowadzenie kosztownych prac konserwatorskich czy remontowych.

- Ochrona zabytków jest zadaniem wymagającym czasu, zaangażowania i znaczących środków finansowych. Dlatego samorząd województwa konsekwentnie wspiera właścicieli i opiekunów historycznych obiektów. Wiemy, iż inwestowanie w zabytki to nie tylko ratowanie materialnych śladów przeszłości. To również inwestycja w rozwój regionu, jego atrakcyjność turystyczną, edukację oraz budowanie lokalnej tożsamości – powiedział Artur Bagieński, członek zarządu województwa łódzkiego.

W gronie beneficjentów programu znalazł się XVII-wieczny barokowy ołtarz boczny z obrazem Matki Boskiej w Parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Krośniewicach. Na kompleksową konserwację i restaurację ołtarza zarząd województwa łódzkiego udzielił dotacji w wysokości 113 300,00 zł.

Idź do oryginalnego materiału