Jurek Owsiak od lat mierzy się z krytyką ze strony przeciwników WOŚP, a tym razem pretekstem do nagonki jest powódź 2024 i rozliczenie „orkiestrowej” zbiórki. Nie jest przy tym tajemnicą, iż negatywny stosunek do Orkiestry i jej lidera od lat mają media prawicowe. Jaskrawym przykładem tego było skromne relacjonowanie kolejnych finałów imprezy przez ostatnie lata przez TVP pod rządami ludzi z nadania obozu Zjednoczonej Prawicy. Albo, w zależności od redakcji, ich całkowite deprecjonowanie.
TV Republika: Nie dawajcie na WOŚP, dajcie nam
Obecnie antykampanię przeciwko WOŚP prowadzi między innymi TV Republika. 2 stycznia wyemitowała materiał „Owsiak ucieka przed pytaniami o pieniądze dla powodzian”. To tylko jeden z szeregu podobnych materiałów.
Stacja posunęła się też ostatnio do zachęcania do bojkotu zbiórki na 33. finale WOŚP. W zamian zachęca swoich widzów do udziału w akcji… „Nie daję Owsiakowi, wspieram Republikę”. Tę z kolei w sieci miały zainicjować Kluby Gazety Polskiej, widzowie i fani stacji.
Kampanię w niedzielę 5 stycznia przed południem, skomentował też krótko premier Donald Tusk. „Wielka Orkiestra zbiera na dzieci chore na raka, oni zbierają na swoje media chore na nienawiść. To już u nich tradycja” – napisał.
Ruszyła akcja pisowskiej telewizji „Nie daję Owsiakowi, wspieram Republikę”. Wielka Orkiestra zbiera na dzieci chore na raka, oni zbierają na swoje media chore na nienawiść. To już u nich tradycja.
— Donald Tusk (@donaldtusk) January 5, 2025
Jurek Owsiak o zarzutach, iż niedostatecznie rozliczył zbiórkę na powódź: „Festiwal kłamstw i obrażania”
Głos zabrał też Jurek Owsiak, który na swoim profilu na Facebooku odniósł się do zarzutów niedostatecznego udokumentowania zbiórki na powódź 2024. Przypomnijmy, iż WOŚP od początku powodzi zaangażowała się w zbiórkę pieniędzy w sieci na rzecz ofiar żywiołu. Wolontariusze pomagali także tam, gdzie wyrządził on największe spustoszenie – na terenie woj. dolnośląskiego i opolskiego.
Relację z postępów akcji można było śledzić na oficjalnych kanałach WOŚP-u. Między innymi w zakładce „powódź” na stronie www. Padają tam szczegółowe wyliczenia na temat przekazanego sprzętu i kwotach przeznaczonych na rzecz powodzian.
W swoim emocjonalnym wpisie lider Orkiestry odpiera stawiane mu zarzuty.
„Wydawałoby się, iż nasze udokumentowane rozliczenie (zgodnie z ustawą wysłane jeszcze w zeszłym roku do MSWiA i do znalezienia na stronie zbiorki.gov.pl) wystarczy, ale o ile kłamstwo rozkręca się na całego, to reagujemy i dziękujemy wszystkim, którzy na tę bezczelność również reagują” – napisał Jurek Owsiak.
W dalszej części zachęca do ścisłego rozliczenia. Pyta, kto skorzystał z WOŚP-owego wsparcia na terenach powodziowych. Wsparcia takiego jak m.in. toalety, prysznic, pralnia, żywność czy środki higieniczne.
„Ręka do góry, kto skorzystał z postawionego przez nas mobilnego tomografu komputerowego w Nysie. Ręka do góry, kto w Nysie odebrał od nas sprzęt dla ratowników WOPR i jednostek ratownictwa wodnego”.
WOPR Nysa broni WOŚP. Wylicza, jak fundacja wsparła powódź
Jurek Owsiak załączył także screeny listu, który 4 stycznia do fundacji przysłał WOPR w Nysie. To reakcja na pojawiające się zarzuty pod adresem WOŚP. Ratownicy z Nysy zaprzeczają w oświadczeniu fałszywym oskarżeniom. Na siedmiu stronach wypunktowali listę jednostek WOPR z całej Polski, która korzystały z pomocy fundacji WOŚP. Obejmuje ona m.in. rodzaj pomocy i sprzętu, jaki pracował na terenach powodziowych.
„Do dziś część osuszaczy przez cały czas pracuje. Jednostki WOPR które brały udział w ratowaniu mieszkańców naszego powiatu otrzymały z fundacji wsparcie w postaci sprzętu, który jest nam niezbędny jeżeli coś podobnego się zdarzy w kraju” – czytamy w piśmie od WOPR Nysa.
Jarosław Białochławek, szef nyskiego WOPR-u doprecyzował także wartość sprzętu specjalistycznego, z którego korzystali opolscy ratownicy. To około 15 tys. zł na jednego ratownika.
Przypomniał także o wartym 15 mln zł programie fundacji WOŚP, który ma na celu kupno specjalistycznych maszyn i w przyszłości obejmie 600 jednostek WOPR oraz OSP. Wyraził zadowolenie, iż nyski WOPR także bierze w nim udział.
Post Jurka Owsiaka we wtorkowe przedpołudnie „lubi” już ponad 9 tys. osób. Przeważają w nim głosy wsparcia dla idei WOŚP, choć oczywiście nie brakuje krytycznych – domagających się kolejnych drobiazgowych wyliczeń.
***
Odważne komentarze, unikalna publicystyka, pasjonujące reportaże i rozmowy – czytaj w najnowszym numerze tygodnika „O!Polska”. Do kupienia w punktach sprzedaży prasy w regionie oraz w formie e-wydania