Nowa umowa pomostowa ma zabezpieczyć interesy Polski
Na briefingu prasowym premier Donald Tusk ogłosił zakończenie negocjacji nowej umowy pomostowej dotyczącej budowy pierwszej w Polsce elektrowni jądrowej. Jak podkreślił, porozumienie zawarto z wykonawcami – amerykańskimi firmami Westinghouse i Bechtel.
„Zakończono negocjacje pomostowej umowy z wykonawcami pierwszej polskiej elektrowni jądrowej. Kontynuujemy jej budowę. Porozumieliśmy się z amerykańskimi partnerami w taki sposób, iż ta umowa jest dla nas dużo bardziej korzystna” – powiedział premier.
Udział Prokuratorii Generalnej
Premier zwrócił uwagę, iż poprzednia administracja nie zadbała o obecność Prokuratorii Generalnej w trakcie negocjacji umowy. W ocenie Donalda Tuska, brak tego udziału znacząco osłabił pozycję Polski.
Według szefa rządu, obecność Prokuratorii w nowych ustaleniach ma zapewnić lepsze zabezpieczenie interesów kraju. To także ma poprawić przejrzystość i kontrolę nad dalszym przebiegiem projektu.
Kontynuacja współpracy z amerykańskimi firmami
W 2023 roku spółka Polskie Elektrownie Jądrowe (PEJ) podpisała umowę z firmami Westinghouse i Bechtel na zaprojektowanie elektrowni jądrowej na Pomorzu. Nowa umowa pomostowa ma na celu kontynuację prac po wygaśnięciu wcześniejszego porozumienia.
Umowa pozwala na kontynuowanie działań związanych z elementami projektowymi, a jednocześnie otwiera drogę do rozpoczęcia prac nad umową budowlaną. Premier Tusk zapowiedział, iż finalna umowa budowlana może zostać podpisana pod koniec 2025 roku.
Równowaga w relacjach z USA
Szef rządu zaznaczył, iż Polska chce utrzymać dobre relacje ze Stanami Zjednoczonymi, jednak najważniejsze jest zabezpieczenie interesów narodowych.
„Chcemy mieć dobre relacje z Amerykanami, ale nie chcemy, żeby Polska na tym traciła” – powiedział premier.
Podkreślono, iż celem nowego porozumienia jest nie tylko zapewnienie ciągłości projektu, ale także wypracowanie korzystniejszych warunków dla polskiej strony w dalszych etapach współpracy.
Źródła: PAP, Westinghouse w Polsce