Trzy dekady, które zmieniły gospodarczy krajobraz regionu

1 godzina temu

Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna świętowała w Katowicach 30-lecie działalności, podsumowując skalę inwestycji i zapowiadając kolejne kierunki rozwoju.

Jubileusz Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej odbył się 18 czerwca w Arenie Katowice. W wydarzeniu uczestniczyli inwestorzy z Polski i zagranicy, przedstawiciele samorządów województw śląskiego i opolskiego, parlamentarzyści, reprezentanci administracji rządowej, środowiska akademickiego oraz instytucji wspierających rozwój gospodarczy. Częstochowę reprezentowali pierwszy zastępca prezydenta Zdzisław Wolski oraz kierowniczka Centrum Obsługi Inwestora w Urzędzie Miasta Anna Tymoshenko. Obecni byli także przedstawiciele firm kojarzonych z Częstochową, m.in. Brembo, ZF Group, Asten Group, Argo Navi i Woolpert Polska.

Podczas uroczystości prezes Zarządu KSSE S.A. dr hab. Rafał Żelazny wskazywał, iż w ciągu 30 lat Strefie zaufało ponad 850 inwestorów, którzy zrealizowali ok. 1200 projektów o wartości przekraczającej 56 mld zł. W tym czasie powstało ponad 100 tys. miejsc pracy.

Jubileusz stał się również okazją do przedstawienia planów na kolejne lata. Zapowiedziano dalszy rozwój usług dla inwestorów, aktywne wspieranie transformacji gospodarczej regionu, inwestycje w nowoczesne technologie i zieloną energię oraz przygotowanie kolejnych terenów inwestycyjnych. Podano, iż tylko w tym roku KSSE wydała już ok. 30 decyzji o wsparciu o łącznej wartości blisko 2,7 mld zł, a równolegle prowadzone są rozmowy dotyczące kolejnych wielomiliardowych inwestycji.

W trakcie spotkania wręczono nagrody „Ambasador Marki KSSE” w kategoriach „Inwestorzy 30-lecia”, „Osobowości 30-lecia” oraz „Partnerzy 30-lecia”. Wyróżnienia otrzymali także wieloletni pracownicy Strefy za pracę i wkład w jej rozwój.

Historia KSSE sięga 1996 roku, kiedy powołano państwową spółkę akcyjną z kapitałem założycielskim w wysokości 170 tys. zł. Kilka miesięcy później, 18 czerwca 1996 roku, decyzją premiera formalnie utworzono Katowicką Specjalną Strefę Ekonomiczną. Jej głównym zadaniem było przyciągnięcie dużych inwestorów krajowych i zagranicznych do ówczesnego województwa katowickiego, m.in. dzięki ulgom podatkowym obejmującym choćby dziesięcioletnie zwolnienie z podatku dochodowego.

W początkowym okresie działalności dominowała branża automotive, a pierwszym inwestorem był amerykański General Motors. Wokół dużych projektów motoryzacyjnych rozwijało się zaplecze biznesowe – firmy dostawcze, logistyczne i usługowe. Znaczenie miał także rozproszony charakter Strefy i system podstref, dzięki którym efekty inwestycji obejmowały dziesiątki miejscowości, również tych położonych wcześniej poza głównym nurtem rozwoju gospodarczego. Samorządy zyskały możliwość przygotowywania terenów przemysłowych i budowania własnego profilu inwestycyjnego, co przekładało się na nowe miejsca pracy oraz wpływy do lokalnych budżetów.

Z czasem, obok motoryzacji, pojawiły się inwestycje z branży elektronicznej, nowych technologii, usług dla biznesu oraz zaawansowanej produkcji. Przełomem organizacyjnym był rok 2018 i wejście w życie ustawy o Polskiej Strefie Inwestycji. Ulgi podatkowe przestały być wówczas przypisane do konkretnych działek w granicach strefy, a o możliwości ich uzyskania zaczęła decydować przede wszystkim jakość inwestycji i jej wpływ na rynek pracy oraz rozwój gospodarczy. KSSE zredefiniowała swoją rolę, stając się doradcą firm w procedurach pozyskiwania wsparcia, a z rozwiązań zaczęły korzystać także polskie firmy rodzinne oraz małe i średnie przedsiębiorstwa.

Obecnie KSSE obejmuje całe województwo śląskie oraz sześć powiatów województwa opolskiego. W materiale podkreślono, iż Strefa pozostaje liderem wśród polskich stref pod względem wartości inwestycji, liczby miejsc pracy oraz liczby wydanych zezwoleń i decyzji o wsparciu. W rankingu Financial Times FDI Intelligence była nagradzana jako najlepsza strefa ekonomiczna w Europie dziewięć razy.

red
źródło/fot: UM w Częstochowie

Idź do oryginalnego materiału