
Pasażerowie korzystający z GO Transit i UP Express mogą niedługo zapłacić znacznie wyższe kary za brak ważnego biletu. Zarząd Metrolinx rozważa propozycję podniesienia grzywien dla osób, które podczas kontroli nie okażą dowodu opłacenia przejazdu.
Zgodnie z przedstawionym raportem, kara za pierwsze wykroczenie wzrosłaby z obecnych 35 dolarów (plus opłata za zwłokę) do 200 dolarów. Drugie wykroczenie kosztowałoby 300 dolarów, trzecie 400 dolarów, a czwarte 500 dolarów. W przypadku wielokrotnego łamania przepisów sprawa mogłaby trafić do sądu, gdzie grzywna może sięgnąć choćby 1000 dolarów.
Metrolinx argumentuje, iż skuteczne egzekwowanie opłat wymaga połączenia częstszych kontroli z wyraźnymi konsekwencjami dla osób uchylających się od płacenia za przejazdy. Według autorów raportu takie działania prowadzą do większej liczby dobrowolnie opłacanych przejazdów i ograniczają liczbę powtarzających się wykroczeń.
Jeśli propozycja zostanie zatwierdzona przez zarząd, nowe stawki zaczną obowiązywać od 8 września.
W roku fiskalnym 2025–2026 przeprowadzono ponad 1,55 mln kontroli w pociągach i na stacjach GO Transit oraz UP Express. W ponad 5 proc. przypadków pasażerowie nie byli w stanie okazać ważnego biletu. Metrolinx szacuje, iż każdy spadek skali unikania opłat o jeden punkt procentowy oznacza odzyskanie ponad 4,2 mln dolarów przychodów.
Jednocześnie w raporcie podkreślono, iż sama wysokość kar nie jest najważniejszym czynnikiem odstraszającym. Zdaniem ekspertów większe znaczenie ma prawdopodobieństwo wykrycia wykroczenia. Dlatego agencja zamierza również zwiększać widoczność kontroli i działania funkcjonariuszy odpowiedzialnych za egzekwowanie opłat.





![Wójt Kadzidła rozliczona za 2025 rok. Radni nie mieli wątpliwości [ZDJĘCIA]](https://www.eostroleka.pl/luba/dane/pliki/zdjecia/2026/absolutorium_a_sniadach.png)





![Sytuacja po meczu z Mazovią. Prezes Stomilu, Marcin Burza w studiu Olsztyn.com.pl [WIDEO]](https://static.olsztyn.com.pl/static/articles_photos/47/47319/644feeb2ea41c70c5287ee6c8cfd983d.jpg)

