Trwa 29. Seminarium Śląskie

2 miesięcy temu
Fot. Radio Doxa

Seminarium organizowane jest przez Dom Współpracy Polsko-Niemieckiej. W jego ramach odbył się II Panel „Śląski Tygiel”. O Ślązakach i ich poczuciu odrębności kulturowej i językowej rozmawiali między innymi prof. Joanna Rostropowicz i dr hab. Jerzy Gorzelik.

– My jesteśmy odrębnym, wszystko jedno, czy ludem, czy szczepem, czy plemieniem, czy narodem. Rzymianie mówili na nas „gens”, to znaczy wszystko to, co wymieniłam. Mamy odrębny język, mamy własną kulturę, nie trzeba nam jej było w ’45 roku przywozić, jak niektórzy twierdzą. Mamy własną kulturę, mamy własną historię, własny język – podkreśla prof. dr hab. Joanna Rostropowicz.

– o ile Górnoślązacy nie wywalczą praw mniejszości etnicznej, za dwa pokolenia ich po prostu nie będzie. Presja systemu edukacji, mediów będzie na tyle duża, iż przy przerwaniu pewnego przekazu międzypokoleniowego, na którym głównie oparta była nasza tożsamość, po prostu ona zniknie. Dlatego z dużym niepokojem przyjmuję takie zaniechanie, które obserwuję w ostatnich miesiącach – dodaje dr hab. Jerzy Gorzelik.

Zaniechanie to ma dotyczyć starań o uznanie Ślązaków za mniejszość etniczną przez parlamentarzystów, którzy obiecali być adwokatami tej sprawy w Sejmie RP. Badania nad zagadnieniem odrębności językowej, kulturowej i tożsamościowej Ślązaków są przedmiotem tegorocznej edycji Seminarium Śląskiego.

prof. Joanna Rostropowicz, dr hab. Jerzy Gorzelik:

autor: Maria Honka

Idź do oryginalnego materiału