Tego (może) nie wiedziałeś o gminie Dzikowiec.13 zaskakujących ciekawostek z serca dawnej Puszczy Sandomierskiej

7 godzin temu
Zdjęcie: Gmina Dzikowiec, choć niewielka, skrywa w sobie historie sprzed wieków. | foto Archiwum Korso


Położona wśród lasów i wzgórz gmina Dzikowiec to niepozorna perełka północno-zachodniego Podkarpacia. Dawna część Puszczy Sandomierskiej wciąż emanuje „leśnym” klimatem i pełna jest unikatów – zarówno przyrodniczych, jak i historycznych. Od neolitycznych osad po tropy wilków – zebraliśmy dla Ciebie zestaw ciekawostek, które pozwolą spojrzeć na ten rejon zupełnie inaczej.

https://korsokolbuszowskie.pl/wiadomosci/wlamywacze-obrali-sobie-za-cel-domy-w-glogowie-malopolskim-jak-sytuacja-w-powiecie-kolbuszowskim/cLvwSRE2jKDG1YyDNuzf

1. Prawie połowa gminy to lasy

Gmina Dzikowiec to raj dla miłośników przyrody – aż prawie 50% powierzchni to lasy. To wynik nie tylko naturalnego bogactwa, ale też odchodzenia od intensywnego rolnictwa, które ustępuje miejsca łąkom i dzikiej przyrodzie.

2. Zalew „Maziarnia” – letni i zimowy hit

Zbiornik retencyjny w Wilczej Woli, popularnie nazywany Zalewem Maziarnia, to miejsce rekreacji i przyrodniczy klejnot. Latem przyciąga plażowiczów, wędkarzy i windsurferów, zimą – miłośników bojerów. A wszystko to w naturalnym, leśnym krajobrazie.

3. Dzikowiec – wieś królewska z XVI wieku

Lokowana około 1566 roku, wieś Dzikowiec należała do zamku w Przyszowie, a potem do klucza raniżowskiego. Wspólne wójtostwo łączyło ją z Lipnicą i Wolą Raniżowską.

4. Tu żyli Lasowiacy, zwani też Lesiokami

Na tych terenach przetrwały tradycje dawnych leśnych ludzi – Lasowiaków, którzy zajmowali się bartnictwem, wyrabianiem smoły, a także zbieraniem miodu z dzikich pszczół. Echa tej kultury są widoczne do dziś.

5. Pijawka lekarska i wilk – mieszkańcy Dzikowca

Na terenie gminy występują gatunki objęte ścisłą ochroną, w tym wilki, żmije, dzięcioły czarne, jelonki rogacze, a choćby pijawki lekarskie. Fauna jak z przyrodniczego thrillera.

6. Rezerwat „Wilcza Wola” – królestwo bociana czarnego

To nie tylko las – to rezerwat przyrody leśno-krajobrazowy, w którym występuje m.in. bocian czarny – jeden z najrzadszych ptaków Polski, objęty ścisłą ochroną gatunkową.

7. Park angielski z klasycystycznym dworem i egzotycznymi drzewami

W Dzikowcu znajduje się pięknie zachowany park krajobrazowy w stylu angielskim. Znajdziesz tam m.in. tulipanowiec, platan, kasztan jadalny, sosnę wejmutkę i wiele innych rzadkich drzew. Całość otacza klasycystyczny dwór i aleja tujowa.

8. Spichlerz z XVIII wieku z pięcioma kondygnacjami

W samym centrum Dzikowca znajduje się zabytkowy spichlerz ekonomii sandomierskiej. Pięć poziomów, belkowe stropy i mieszanka murowano-drewnianej konstrukcji – gratka dla miłośników architektury i historii.

9. Kopcie – ślady ludzi sprzed kilku tysięcy lat

Wieś Kopcie skrywa dowody osadnictwa z czasów neolitu i epoki brązu. Mieszkańcy trudnili się m.in. bartnictwem i pędzeniem smoły z dziegciu brzozowego – dziś można tam podziwiać jeszcze drewniane zagrody z XIX wieku.

10. Mechowiec i kuźnice Cmolasu

Dawniej zwana Zarudziem, wieś Mechowiec miała swój udział w przemysłowej historii regionu. Do XVIII wieku działała tu kuźnica należąca do klucza kolbuszowskiego. Znajduje się tu też urokliwa kapliczka z XIX wieku.

11. Płazówka – pradawna ziemia z epoki brązu

Na terenie tej niewielkiej wsi odnaleziono ślady osadnictwa z czasów paleolitu, mezolitu oraz kultury trzcinieckiej – jednej z najważniejszych kultur epoki brązu w Europie Środkowej.

12. Lipnica – bartnicy i garncarze z XVI wieku

Lokowana w 1559 roku przez Jędrzeja Konarzewskiego, Lipnica zasłynęła z produkcji smoły, bartnictwa i garncarstwa. Jej mieszkańcy zaopatrywali w smołę m.in. Jarosław, Dębicę i Gorlice.

13. Ochrona przyrody na szeroką skalę

W gminie chronionych jest ponad 50 gatunków roślin i zwierząt, w tym rzadko spotykane widłaki, kukułki (czyli dzikie storczyki) i grzybień biały. Dodatkowo – aż 57 drzew uznano za przyszłe pomniki przyrody.

Gmina Dzikowiec to nie tylko spokojna przestrzeń rolnicza. To również dziedzictwo kulturowe, dzika przyroda i miejsca, które potrafią zaskoczyć choćby najbardziej doświadczonych turystów. jeżeli szukasz historii zapisanej w krajobrazie – odwiedź Dzikowiec i przekonaj się, jak wiele może kryć się między lasami a dolinami Wisły i Sanu.

Idź do oryginalnego materiału