RZESZÓW / PODKARPACIE. Tuż przed Narodowym Świętem Niepodległości radni województwa spotkali się na specjalnej sesji, aby przyjąć stanowisko w sprawie uczczenia 105. rocznicy Odzyskania przez Polskę Niepodległości.
Stanowisko było procedowane przez dwie sejmikowe komisje: Komisję Główną oraz Edukacji, Kultury i Kultury Fizycznej. Nad treścią pracowali członkowie wszystkich trzechsejmikowych klubów. Przyjęcie uchwały poprzedziła merytoryczna dyskusja, podczas której radni podkreślali zgodnie, iż należy uczcić tych, którzy walczyli o wolność Ojczyzny. Stanowisko wypracowane przez sejmikowe komisje zostało zaakceptowaneprzez wszystkich radnych i przyjęte przez aklamację. Przed przyjęciem odczytał je Przewodniczący Sejmiku Województwa Podkarpackiego Jerzy Borcz.
Stanowisko Sejmiku Województwa Podkarpackiego w sprawie uczczenia 105. rocznicy Odzyskania przez Polskę Niepodległości:
Sejmik Województwa Podkarpackiego oddaje hołd wszystkim, którzy nie pogodzili się z upadkiem I Rzeczpospolitej, rozbiorami Polski i w czasie zaborów walczyli o przywrócenie bytu Państwa Polskiego.
Walka o Niepodległość trwała 150 lat i naznaczona była ofiarą krwi, przelaną w Konfederacji Barskiej, w wojnach napoleońskich, w licznych zrywach niepodległościowych i powstaniach oraz na polach bitew I wojny światowej.
Proces odzyskania Niepodległości to w równym stopniu codzienny wysiłek Polaków zamieszkałych na terenach dawnej Rzeczypospolitej, jak i na emigracji, podejmowany w celu zachowania narodowej tożsamości, pielęgnowania kultury ojczystej i budowania polskiej myśli politycznej.
Bohaterowie tamtego okresu, mimo szykan, aresztowań i represji ze strony zaborców, zachowali dla następnych pokoleń ideę Niepodległości Polski. Składamy hołd Ojcom naszej Niepodległości m. in.: Józefowi Piłsudskiemu, Ignacemu Janowi Paderewskiemu, Wincentemu Witosowi, Romanowi Dmowskiemu, Ignacemu Daszyńskiemu, Wojciechowi Korfantemu. Składamy hołd strażnikom wiaryi polskości, hierarchom Kościoła katolickiego: kard. Aleksandrowi Kakowskiemu, kard. Adamowi Stefanowi Sapieże, bp. Władysławowi Bandurskiemu i innym.
Wyrażamy wdzięczność naszym żołnierzom walczącym w Pierwszej Kompanii Kadrowej i innych oddziałach strzeleckich, Legionach Polskich, Polskiej Organizacji Wojskowej, kompanii Bajończyków, Armii Polskiej we Francji, Legionie Puławskim, Brygadzie Strzelców Polskich i Korpusach Polskich w Rosji. Pamiętamy o tragedii setek tysięcy Polaków przymusowo wcielonych do wrogich armii państw zaborczychi w obcych mundurach walczących przeciwko sobie, brat przeciw bratu, na frontachI wojny światowej.
Oddajemy cześć tym, którzy żyjąc już w Odrodzonej Rzeczypospolitej, stanęli w obronie Niepodległości i granic: Obrońcom Lwowa i Kresów, żołnierzom wojny z bolszewikami, Powstańcom Wielkopolskim i Śląskim.
My radni Województwa Podkarpackiego w 105. rocznicę Odzyskania Niepodległości, kierujemy wyrazy uznania dla wszystkich, a szczególnie dla Instytutu Pamięci Narodowej, za działania mające na celu przywrócenie pamięci i wyrażamy przekonanie, iż Instytut przez cały czas będzie wypełniał misję dbałości o naszą pamięć i tożsamość.
Przyjęcie stanowiska radni nagrodzili brawami, a przewodniczący sejmiku podziękował im za to, iż przyjechali specjalnie na tę sesję, aby oddać cześć wszystkim tym, którzy walczyli za naszą wolność. Dziękował także za dobrą współprace i dyskusję oraz za wypracowanie wspólnego stanowiska.
- Dziękuję państwu radnym za dyskusję, za jej poziom, za to, iż pokazaliśmy, iż choćby jak się czasami różnimy, to potrafimy ze sobą rozmawiać – podsumował Jerzy Borcz.
źródło: UMWP
zdjęcia: Anna Magda/ UMWP