W dniu 17 stycznia 2025 roku Burmistrz Miasta Czarnków, Jacek Klimaszewski, spotkał się z Prezesem Związku Miast i Gmin Nadnoteckich, Bartoszem Niezborałą, oraz Hanną Matkowską, Dyrektorem Biura ZMiGN. Celem spotkania było omówienie współpracy w ramach planów rozwoju regionu, ze szczególnym uwzględnieniem pomysłu utworzenia Nadnoteckiej Cyklostrady.
Wzrost popularności rowerów i potrzeba bezpiecznej infrastruktury
W ostatnich latach obserwuje się znaczący wzrost zainteresowania jazdą na rowerze, co jest efektem zmieniającego się stylu życia, rosnącej świadomości ekologicznej oraz czynników ekonomicznych. Niestety, rosnące natężenie ruchu samochodowego stwarza coraz większe zagrożenie dla rowerzystów, co podkreśla konieczność tworzenia bezpiecznej infrastruktury rowerowej.
Cyklostrada łącząca trzy województwa
Jednym z głównych tematów rozmów było utworzenie trasy rowerowej wzdłuż rzeki Noteć. Proponowana Nadnotecka Cyklostrada miałaby połączyć trzy regiony Polski: województwo kujawsko-pomorskie, wielkopolskie oraz lubuskie. Projekt zakłada wykorzystanie istniejących tras i ścieżek rowerowych, które już zostały zinwentaryzowane, oraz wyznaczenie głównego przebiegu trasy.
Dwa warianty przebiegu trasy w Czarnkowie
W samym Czarnkowie planowane są dwa warianty przebiegu trasy: jeden wzdłuż rzeki Noteć, zapewniający bliski kontakt z naturą, oraz drugi przez centrum miasta, w którym rowerzyści będą mogli zobaczyć liczne zabytki i atrakcje turystyczne.
Kolejne kroki w realizacji projektu
W następnych etapach projektu planowane są prace inwestycyjne i remontowe, które będą realizowane przez poszczególne samorządy zaangażowane w inicjatywę. Realizacja Nadnoteckiej Cyklostrady ma na celu nie tylko poprawę bezpieczeństwa rowerzystów, ale także promocję turystyki i zrównoważonego rozwoju regionu.
Pomysł Nadnoteckiej Cyklostrady spotkał się z dużym entuzjazmem, a jego realizacja może stać się ważnym krokiem w budowaniu nowoczesnej i przyjaznej środowisku infrastruktury rowerowej w Polsce.
Liliana Helwich