Podsumowanie wydarzeń z ostatnich dni.
W niedzielę zmarł Jimmy Carter, 39. prezydent Stanów Zjednoczonych. Był laureatem Pokojowej Nagrody Nobla za działalność na rzecz praw człowieka i pokoju. W czasie swojej prezydentury wspierał demokratyczne przemiany w Polsce oraz był zaangażowany w międzynarodowe porozumienia, takie jak Camp David. Poza polityką Carter aktywnie działał społecznie choćby po 90. roku życia, wspierając m.in. Habitat for Humanity. Walczył z chorobami zakaźnymi oraz wspierał prawa człowieka w krajach rozwijających się. Miał 100 lat.
Przez weekend władze województwa śląskie alarmowały o przekroczeniu wskaźników dotyczących pyłu zawieszonego PM10. Przyczyną smogu miały być niekorzystne warunki meteorologiczne, utrudniające rozprzestrzenianie się zanieczyszczeń, oraz zwiększona emisja z sektora bytowo-komunalnego i transportu. Szczególnie zagrożone na negatywne skutki smogu są osoby starsze, dzieci, kobiety w ciąży, osoby z chorobami przewlekłymi oraz ozdrowieńcy. Zalecane są środki ostrożności, a mieszkańcom przypomina się o bieżącym śledzeniu prognoz jakości powietrza.
W sobotę Rzeczniczka Sądu Apelacyjnego w Warszawie, Ewa Leszczyńska-Furtak, odniosła się do zarzutów Zbigniewa Ziobry, byłego ministra sprawiedliwości, który twierdził, iż w SA doszło do manipulacji przy losowaniu składu sędziowskiego. Leszczyńska-Furtak wyjaśniła, iż sprawa Ziobry dotycząca nałożenia kary pieniężnej za niestawiennictwo przed komisją śledczą została omyłkowo skierowana do niewłaściwej sekcji, co spowodowało konieczność ponownego losowania. Zapewniła, iż błąd wynikał z natłoku pracy i nie był celowy. Ziobro zarzucił sądowi „nielegalny mechanizm manipulacji” i wskazywał na podobieństwa do praktyk z czasów PRL.
Zoran Milanović, ubiegający się o reelekcję prezydent Chorwacji, oraz Dragan Primorac, kandydat Chorwackiej Wspólnoty Demokratycznej (HDZ), przeszli do drugiej tury wyborów prezydenckich, zaplanowanej na 12 stycznia. Według wstępnych wyników Milanović zdobył 49,14% głosów, a Primorac 19,41%. Frekwencja wyniosła 46%, a do głosowania uprawnionych było 3 762 221 osób, z czego ponad 3,5 miliona mieszka w Chorwacji.
W piątek Urząd Miasta Zabrze poinformował o kolejnych krokach prowadzących do wyjścia z finansowej zapaści. Spłacone zostały zobowiązania na kwotę 86 milionów zł. Stało się to możliwe dzięki wsparciu Ministerstwa Finansów. Zabrze uzyskało już 354 mln zł rządowej pomocy. Prezydentka Agnieszka Rupniewska zapowiada, iż w 2025 roku urząd chce wejść z czystą kartą i bez „rolowania długów”.
W 2024 roku w Gliwicach posadzono ponad 30 000 nowych roślin, w tym znalazło się 23 000 cebulek kwiatowych, 1747 drzew, 2265 bylin, ponad 300 róż i 2918 krzewów. Do wiosny planowane pozostało posadzenie ponad 4 000 roślin. Podjęte działania wpisują się w strategię zwiększania zieleni miejskiej. Władze miasta zapowiadają kontynuację podobnych działań w kolejnych latach.