SANOK / PODKARPACIE. Stan mostu na Białą Górę niepokoi mieszkańców korzystających na co dzień z przeprawy. Widoczna gołym okiem rdza powoli "zjada" most, nie trudno zauważyć dziury i ubytki. Na możliwość korzystania z nowej przeprawy, którą buduje miasto, trzeba będzie jeszcze poczekać. Kiedy rozpocznie się opracowywany przez powiat sanocki remont mostu na Białą Górę? Zapytamy o to w starostwie.
Pytania dotyczące aktualnego stanu technicznego mostu na Białą Górę oraz daty rozpoczęcia planowanego remontu prześlemy do Starostwa Powiatowego w Sanoku. Gdy tylko otrzymamy odpowiedzi, niezwłocznie je opublikujemy.
Tymczasem zachęcamy Państwa do obejrzenia wykonanych dzisiaj (23 bm.) zdjęć oraz do dyskusji o przyszłości mostu, a także do przejrzenia naszych archiwalnych materiałów, w których kompleksowo opisywaliśmy kwestie związane z przyszłością przeprawy.
zdjęcia z galerii wykonane 24 października 2023
foto: archiwum eSanok.pl
Zorganizowano też spotkanie z mieszkańcami i tam również potwierdzono deklarację dotyczącą zachowania ruchu kołowego: SANOK. Obiecanki cacanki w sprawie mostu na Białą Górę? (VIDEO). Przedstawiono także trzy koncepcje modernizacji i rozbudowy przeprawy: Most na Białą Górę można kompleksowo przebudować. Za 12 mln złotych (ZDJĘCIA). Opracowania stworzyło Biuro Inżynierskie MostRES. Dokumenty były gotowe w lutym 2022 roku. Za ich stworzenie powiat zapłacił około 30 tys. złotych. Specjaliści w zakresie budowy i eksploatacji mostów przedstawili trzy koncepcje modernizacji mostu. W skrócie (odsyłamy do szerszej analizy pod powyższym linkiem), pierwsza koncepcja zakładała wykonanie podstawowych prac, wydłużających okres bezpiecznej eksploatacji za około 3,5 mln złotych. W ramach drugiej koncepcji zaproponowano pozostawienie istniejącej konstrukcji dźwigarów głównych mostu z uwzględnieniem ich kompleksowego remontu i zwiększeniu rozstawu oraz wykonanie nowej, szerszej części jezdnej pomostu, tj. stalowych poprzecznic i stalowej płyty ortotropowej. Taki zakres prac pochłonąłby około 6,5 mln złotych. Trzecia z wersji projektowych zakłada przede wszystkim budowę nowych przęseł. Z perspektywy przedstawionego opracowania, to kompleksowa modernizacja mostu na Białą Górę. Przewiduje ona demontaż istniejącego przęsła z elementów drogowego mostu składanego DMS-65 i wykonanie nowej konstrukcji. Tutaj koszt wzrósłby do około 11,5 mln złotych. Oczywiście, dzisiaj należałoby wziąć poprawkę na inflację i ceny materiałów. Pisaliśmy również o czwartej opcji, która jak mówił starosta Stanisław Chęć, nie została zawarta w oficjalnej ekspertyzie. Zakłada ona możliwość instalacji tymczasowych podpór, przeniesienia na nie istniejącego mostu i równoczesnej budowy nowej przeprawy na istniejących już filarach: Nowa koncepcja, nowe możliwości. Co dalej z mostem na Białą Górę? (ZDJĘCIA). Sprawę komentował Jan Wydrzyński, były radny Rady Miasta Sanoka oraz były dyrektor sanockiego MOSiRu: KOMENTARZ: „Święta wojna po sanocku”? W lipcu br. publikowaliśmy nagranie członka zarządu powiatu Damiana Biskupa. SANOK. Co z mostem na Białą Górę? BISKUP: Remont możliwy w rok! (VIDEO).grafika poglądowa