Procent od podatku akcyzowego na drogi
– Ministerstwo Infrastruktury pracuje nad nowelizacją sytemu wsparcia dla samorządów. Mamy gotową ustawę, którą konsultujemy w tej chwili z ministrem finansów tak, aby Fundusz Rozwoju Dróg miał zapewnione bardziej stabilne finansowanie, był bardziej uporządkowany i jeszcze mocniej wspierał samorządy, które czekają na modernizację infrastruktury drogowej – poinformował podczas wizyty w Słoku pod Bełchatowem.
– Truizmem jest powiedzieć, iż ze względu na zainteresowanie samorządów potrzeba więcej pieniędzy. Przede wszystkim zależy mi jednak na stabilnym źródle finansowania dla tego programu i do tego przekonuję Ministerstwo Finansów. Dziś bowiem opieramy się o dotację budżetową, która zależna jest każdego roku od kondycji budżetu państwa. Chciałbym, żeby było to stałe źródło finansowania polegające na przykład na określonym procencie z podatku akcyzowego – tłumaczył Klimczak.
Trzeba podzielić wspólną pulę dla samorządów
Dodał, iż w bardziej usystematyzowany sposób powinny być też prowadzone przez władze wojewódzkie konkursy dla gmin i powiatów. Wyjaśnił, iż w tej chwili samorządy ubiegają się o wsparcie finansowe dla różnego rodzaju inwestycji drogowych ze wspólnej puli środków do danego regionu.
– Rywalizują ze sobą różnego rodzaju inwestycje, a wiemy, iż mamy duże potrzeby dotyczące nie tylko budowy i remontów dróg, ale też mostów, bezkolizyjnych przejazdów przez tory kolejowe, czy transportu multimodalnego. Chciałbym w związku z tym podzielić fundusz na poszczególne rodzaje inwestycji, które teraz spotykamy w procesie konkursowym. Dzięki temu rozdział środków dla samorządów stanie się bardziej sprawiedliwy – przekonywał szef resortu infrastruktury.
Minister Klimczak w piątek w Słoku k. Bełchatowa, a wcześniej w Piotrkowie Trybunalskim wziął udział w uroczystości podpisania umów między wojewodą łódzkim Dorotą Ryl a przedstawicielami władz samorządowych z woj. łódzkiego na dofinansowanie inwestycji drogowych z RFRD. Do regionu w tym roku na ten cel trafi z funduszu 143 mln zł, z czego ponad 64 mln złotych przeznaczonych zostało na realizację zadań powiatowych i niespełna 79 mln – na gminne. Wsparcie uzyskało 146 zadań: 51 powiatowych i 95 gminnych, co pozwoli na budowę, przebudowę lub remont 223 kilometrów dróg: 118 km powiatowych i 105 km gminnych.