Rowerem do szkoły

2 godzin temu

Burmistrz Świdnika Marcin Dmowski i Stanisław Mazur, prezes zarządu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej popisali umowę na realizację w świdnickich szkołach podstawowych programu wpisującego się w edukację ekologiczną. Jego wartość to 58 890 zł, z czego 50 tys. zł będzie stanowiło dofinansowanie ze strony Funduszu.

Edukacja ekologiczna to koncepcja kształcenia i wychowywania w duchu poszanowania środowiska przyrodniczego zgodnie z hasłem: myśleć globalnie – działać lokalnie. Podejmowane w jej ramach działania adresowane są głównie do dzieci i młodzieży szkolnej.

Szkoła może zadbać o przestrzeń uwzględniającą środowisko naturalne i jego stan, stworzyć kwietną łąkę, parking na rowery, dostęp do wody pitnej, zwracać uwagę na zużycie wody i energii, jak i przyjrzeć się funkcjonowaniu stołówki i sklepiku szkolnego, uwzględniającego ekologiczne produkty. W Świdniku realizowany będzie projekt popularyzacji ekologicznych środków transportu, takich jak rowery, hulajnogi, wrotki czy deskorolki.

– Chcemy zachęcić młodzież do udziału w akcji poprzez organizacją współzawodnictwa międzyszkolnego uczniów szkół podstawowych. Od strony technicznej będzie to wyglądało w ten sposób, iż każdy uczeń, który zgłosi swój akces otrzyma specjalny dzienniczek, do którego będzie wklejał nalepki otrzymane po każdorazowym przyjeździe do szkoły ekologicznym środkiem transportu. Z kolei klasy biorące udział w projekcie będą umieszczać nalepki na plakatach. Świdnik nie jest miastem rozległym powierzchniowo, stąd dotarcie do szkoły rowerem czy hulajnogą nie wymaga wielkiego wysiłku. Mimo to, oprócz korzyści wynikających z ochrony środowiska, uczniowie będą mogli popracować nad swoją tężyzną fizyczną. Rozwinięta infrastruktura miejska w postaci ścieżek rowerowych, których mamy już w Świdniku ponad 30 km ułatwia zadanie i sprawia, iż przemieszczanie się tego rodzaju środkami transportu jest bezpieczne – mówi burmistrz Marcin Dmowski.

Co ciekawe, podobne programy organizowane kilka lat temu w Lublinie zaowocowały nie tylko wzrostem świadomości młodzieży szkolnej na temat konieczności ochrony środowiska naturalnego, ale również spowodowało stały wzrost liczby uczniów korzystających z ekologicznych środków transportu lokalnego.

Szkoły, które wezmą udział w programie otrzymają po jego podsumowaniu nagrody w postaci stacji naprawy rowerów, stojaków na rowery i hulajnogi, a uczniowie akcesoria rowerowe. Projekt będzie realizowany w maju.

jmr

Idź do oryginalnego materiału