„Przy muzyce o historii” na placu Miarki

6 miesięcy temu

„Przy muzyce o historii”. Tak zatytułowane wydarzenie kulturalne odbyło się we wtorek 2 lipca na placu Karola Miarki w Katowicach.

„Przy muzyce o historii” miało dwóch bohaterów. Pierwszym był sam plac Miarki, drugim zaś jego patron. Wydarzenie przybliżało fakty z historii Śląska na kanwie powstania placu oraz życia Karola Miarki, a prócz tego postaw i postaci społecznikowskich oraz historii spółdzielczości. Przypomnijmy, iż w okolicach terminu imprezy przypada również Międzynarodowy Dzień Spółdzielczości. Nie obyło się – bo jakże by mogło – bez nawiązania do twórczości Stanisława Moniuszki, którego pomnik wznosi się pośrodku placu.

To m.in. utwory Moniuszki wykonali oklaskiwani przez ponad 100-osobową publiczność Natalia Tomecka i Piotr Kołodziejczyk.

Z kolei niezwykłą i jakże znaczącą dla Śląska postać Karola Miarki zaprezentował Ryszard Mozgol, naczelnik Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej IPN w Katowicach.

Była i wystawa grafik przedstawiających plac Miarki w dawnych latach, gdy nazywał się jeszcze Blücherplatz.

A i to nie wszystko. Bo przecież plac Miarki zawdzięcza swoje piękno nie tylko architekturze otaczających go budynków. Nie mniej istotny jest tamtejszy, ponad 100-letni drzewostan. Ten z kolei element wykorzystano dla zorganizowania zabawy edukacyjno-ekologicznej „Dendro-mix”.

Działanie dotyka różnych aspektów historycznych i bogatego ekosystemu na tymże placu, który został dosłownie zakorzeniony w czynie społecznym przez mieszkańców Katowic pod koniec XIX wieku i wciąż cieszy nasze oczy – podkreślali organizatorzy. Dodając, iż inicjatywa ma promować i popularyzować wiedzę o postaciach, wydarzeniach i miejscach ważnych dla losów Górnego Śląska. I co ważne, czynić to w sposób niekonwencjonalny i aktywizujący. Czyli poprzez muzykę, prelekcje i wystawę historyczną. A do tego zabawę „Dendro-mix”.

Wydarzenie zorganizowane zostało w ramach działania wspieranego i dofinansowanego przez katowickie Centrum Organizacji Pozarządowych pn. „Inicjatywy partnerskie”.

Idź do oryginalnego materiału