Prezydent podpisał ustawę o dochodach samorządów

1 dzień temu
Zdjęcie: Fot. PAP i Envato


Prezydent podpisał ustawę o dochodach jednostek samorządu terytorialnego – podała kancelaria prezydenta w poniedziałkowym komunikacie. Nowe przepisy zmieniają sposób ustalania dochodów samorządów.

W poniedziałek (21 października) Kancelaria Prezydenta RP poinformowała, iż prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o dochodach jednostek samorządu terytorialnego.

– Ustawa wprowadza zasadniczą zmianę w sposobie ustalania dochodów JST z tytułu udziałów w podatkach dochodowych. Dochody te mają być obliczane jako procent od dochodów podatników danego podatku z terenu danej JST, podczas gdy w tej chwili dochód samorządów z tytułu udziału w PIT i CIT naliczany jest na podstawie podatku należnego

– podkreślono w komunikacie kancelarii prezydenta.

Dalsza część tekstu pod tweetem

Prezydent RP @AndrzejDuda podpisał Ustawę z dnia 1 października 2024 r. o dochodach jednostek samorządu terytorialnego.

Zgodnie z deklaracją projektodawcy ustawa służy wprowadzeniu do porządku prawnego regulacji zapewniających stabilny system finansowania jednostek samorządu… pic.twitter.com/ERUBLPQH87

— Kancelaria Prezydenta (@prezydentpl) October 21, 2024

Podano w nim, iż kwota rocznego dochodu jednostki samorządu terytorialnego z tytułu udziału w PIT będzie ustalana „poprzez przemnożenie zwaloryzowanych dochodów podatników zamieszkałych na obszarze danej JST za rok bazowy przez określoną procentowo wysokość udziału w podatku dochodowym od osób fizycznych”. Stwierdzono także, iż mechanizm waloryzacji będzie uwzględniać wskaźnik dynamiki przeciętnego wynagrodzenia i wskaźnik dynamiki zatrudnienia. Analogicznie ma być ustalana kwota rocznego dochodu samorządów z tytułu udziału w CIT, choć waloryzacja w tym przypadku ma uwzględniać dynamikę nominalnego PKB.

– Ustawa wprowadza, zamiast obecnych części subwencji ogólnej, pojęcie potrzeb finansowych JST, które będą podlegać finansowaniu zwiększonymi dochodami z tytułu udziału w PIT i CIT, a w przypadku, gdy będą one niewystarczające – subwencją ogólną z budżetu państwa. Potrzeby finansowe będą elementem kalkulacyjnym do ustalenia subwencji ogólnej z budżetu państwa

– napisała kancelaria prezydenta w komunikacie.

Wyjaśniono w nim, iż na potrzeby finansowe samorządów składają się potrzeby wyrównawcze, oświatowe, rozwojowe, ekologiczne i uzupełniające. I tak potrzeby wyrównawcze będą ustalane dla JST, w której indywidualny wskaźnik zamożności jest równy określonej w ustawie procentowej wartości wskaźnika zamożności ustalonego odpowiednio dla danej kategorii JST, bądź niższy od tej wartości. Z kolei globalna kwota potrzeb oświatowych ma być ustalana – co do zasady – analogicznie jak obecna część oświatowa subwencji ogólnej, czyli w oparciu o kwotę z roku poprzedniego z uwzględnieniem zmiany zakresu realizowanych zadań oświatowych.

Potrzeby rozwojowe mają być ustalane w podziale na poszczególne kategorie JST, co w ocenie projektodawcy stwarza możliwość bardziej precyzyjnego wspierania rozwoju poszczególnych kategorii samorządu. Potrzeby ekologiczne mają być ustalane dla wszystkich JST, na terenie których znajdują się obszary o szczególnych walorach przyrodniczych prawnie chronione. Potrzeby uzupełniające będą ustalane w wysokości odpowiadającej kwocie potrzeb uzupełniających z roku poprzedzającego rok budżetowy, zwaloryzowanej wskaźnikiem cen towarów i usług konsumpcyjnych.

Kancelaria prezydenta przypomniała, iż ustawa wchodzi w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia, z wyjątkiem kilku przepisów, które wchodzą w życie w innym terminie.

Idź do oryginalnego materiału