Czy zwolnienie z podatku od nieruchomości to nielegalna pomoc publiczna? Rozstrzygnięcie TSUE przesądzi losy wielu samorządów i przedsiębiorców.

pultusk24.pl 3 godzin temu
Przed NSA zawisła sprawa mająca istotne znaczenie dla samorządów – chodzi o nielegalną pomoc publiczną. Przed wydaniem wyroku NSA postanowił zwrócić się do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej celem ustalenia, czy w świetle postanowień traktatowych zwolnienie od podatku od nieruchomości dla gruntów, budynków i budowli wchodzących w skład infrastruktury kolejowej, stanowi nielegalną pomoc państwa i w konsekwencji może być stosowane przez przedsiębiorców.
17 października 2024 r. została opublikowana opinia Rzecznik Generalnej Juliane Kokott Krótko o przedmiocie sprawy

Od 1 stycznia 2017 r. polski ustawodawca rozszerzył zakres zwolnienia od podatku od nieruchomości dla infrastruktury kolejowej. Zwolnieniem objęta jest nie tylko infrastruktura publiczna, ale także prywatna, przy spełnieniu określonych warunków. Pomimo, iż w ustawie zostało uregulowane to zwolnienie, a podatnik spełnił wszystkie warunki, organ podatkowy – Prezydent Miasta Mielca – odmówił podatnikowi jego zastosowania. Powołał się na fakt, iż zwolnienie stanowi pomoc niezgodną z prawem unijnym. Dlaczego? Otóż, Organ zwrócił uwagę, iż przed wprowadzeniem tego zwolnienia do polskich przepisów nie zostało ono zgłoszone Komisji Europejskiej, do czego zobowiązywał Traktat o Funkcjonowaniu Unii Europejskiej. Wobec tego pomimo formalnego spełnienia warunków do zwolnienia, prawo to nie może być zrealizowane, ponieważ narusza unijne przepisy o pomocy państwa.

Sprawa trafiła do Naczelnego Sądu Administracyj
Idź do oryginalnego materiału