18 maja br. odbędą się w Polsce wybory prezydenckie. O ich terminie poinformował dzisiaj marszałek Sejmu, Szymon Hołownia. jeżeli w I turze żaden z kandydatów nie otrzyma więcej, niż 50 procent głosów, 1 czerwca odbędzie się II tura, w której spotkają się dwaj kandydaci z największą ilością głosów uzyskanych w I turze.
Wybory formalnie zostaną zarządzone 15 stycznia.
– 15 stycznia rano wydam postanowienie w tej sprawie. Do 24 marca będzie można zawiadomić PKW o utworzeniu komitetu wyborczego. Do 31 marca powinny zostać powołane OKW, a do 4 kwietnia będzie biegł termin zgłaszania kandydatów na prezydenta – wyjaśnił Szymon Hołownia.
Marszałek Sejmu formalnie może zarządzić wybory prezydenckie najwcześniej 15 stycznia. Termin ten wynika z przepisu konstytucji, zgodnie z którym wybory nie mogą być przeprowadzone w ciągu 90 dni po zakończeniu stanu nadzwyczajnego. Wprowadzony przez rząd w związku z wrześniową powodzią stan klęski żywiołowej został zniesiony 16 października 2024 r., okres 90 dni mija więc 14 stycznia 2025 r.
Dotąd poznaliśmy już nazwiska kilku osób, które zadeklarowały chęć startu w wyborach prezydenckich. Koalicja Obywatelska wystawi w nich Rafała Trzaskowskiego, Prawo i Sprawiedliwość popiera z kolei Karola Nawrockiego. Wiemy też, iż w wyścigu o prezydenturę będą startować: Szymon Hołownia (Trzecia Droga), Sławomir Mentzen (Konfederacja), Magdalena Biejat (Lewica) i Marek Jakubiak.
Prezydent jest wybierany na pięcioletnią kadencję i może być ponownie wybrany tylko raz. Prezydentem może zostać polski obywatel, który najpóźniej w dniu wyborów kończy 35 lat.
Źródło: ONET