Potrzeba jedności narodu to główny motyw przemówień okolicznościowych w Sandomierzu

10 miesięcy temu
Zdjęcie: 11.11.2023. Sandomierz. Uroczystości 105. rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości / Fot. Grażyna Szlęzak - Radio Kielce


W Sandomierzu główne uroczystości patriotyczne z okazji Święta Niepodległości odbyły się przy pomniku 2 Pułku Piechoty Legionów AK. W przemówieniach okolicznościowych podkreślano przede wszystkim potrzebę jedności narodu.

Burmistrz Marcin Marzec powiedział, iż świętując niepodległość narodową świętujemy również niepodległość lokalną, bo zryw wolności zanim połączy się w dużą, państwową inicjatywę zawsze rozpoczyna się lokalnie i opera się na lokalnych fundamentach. Życzył wszystkim radosnego świętowania z okazji rocznicy odzyskania niepodległości, której najważniejszym wyznacznikiem jest zjednoczenie dla dobra wolnej, szczęśliwej i zgodnej wspólnoty narodowej.

Starosta Marcin Piwnik przypomniał, iż przed 105 laty twórcy wolnej Polski potrafili wznieść się ponad podziałami.

Przypomniał kilka czołowych postaci takich jak Józef Piłsudski, Roman Dmowski, Wincenty Witos i stwierdził, iż każdy z nich miał inny cel w dążeniach swojego ugrupowania jednak w dążeniu do niepodległości przyświecała im jedna idea, i to się stało.

Europoseł Adam Jarubas stwierdził, iż tak liczna obecność mieszkańców Sandomierza na uroczystościach potwierdza fakt, iż Polacy pielęgnują wartości i pamięć o tym co nas ukształtowało.

– Dbacie o to, aby wielkie wiano jakie wypracowali nasi przodkowie – twórcy niepodległości, nie zostało zatracone – stwierdził.
Adam Jarubas mówił także o potrzebie jedności narodu, o silnej i zmodernizowanej armii oraz o Polsce mocnej w sojuszach zarówno z NATO, jak i z Unią Europejską, bo w dzisiejszych czasach powinniśmy mieć sojuszników, a nie wrogów – podkreślił europoseł.

Uroczystości przy pomniku poprzedziła modlitwa w intencji poległych pod przewodnictwem księdza kanonika Jacka Marchewki, proboszcza parafii katedralnej.

Po przemówieniach okolicznościowych, apelu poległych oraz salwie honorowej, przy pomniku 2 Pułku Piechoty Legionów delegacje złożyły wiązanki kwiatów.

Zrobiono to również przy pomniku Wacława Barana-Westerplatczyka. Potem odbył się piknik niepodległościowy na placu przed Starostwem Powiatowym z występami artystycznymi, wojskową grochówką oraz rogalami świętego Marcina rozdawanymi z okazji imienin dwóch organizatorów obchodów niepodległościowych: burmistrza i starosty.

Idź do oryginalnego materiału