Dlaczego? Bo oni tworzą prawo, które dotyczy nas wszystkich i ukształtuje nasze życie na najbliższe i dalsze lata. Musimy mieć wpływ na to, w jakim kierunku pójdzie Unia Europejska.
9 czerwca w Polsce odbędą się wybory europosłów. 720 osób zasiądzie w Parlamencie Europejskim. Głosować będzie ponad 370 milionów uprawnionych mieszkańców Europy (z 27 państw członkowskich). Polskie biuro Parlamentu Europejskiego mocno angażuje się w przekonanie obywateli, iż powinni wykorzystać swój głos, inaczej zdecydują o naszej przyszłości inni, niekoniecznie tak, jak byśmy chcieli.
Dlaczego te wybory są dla Europejczyków, w tym Polaków takie ważne? Ponieważ europarlamentarzyści tworzą prawo, które obowiązuje nas wszystkich. Te wybory wcale nie są mniej ważne niż parlamentarne w Polsce czy samorządowe.
Przekonywali o tym podczas konferencji prasowej w polskim biurze Parlamentu Europejskiego dr Filip Tereszkiewicz i dr Aleksandra Polak z Team Europe Direct.
Witold Naturski, dyrektor biura w Polsce Parlamentu Europejskiego nie kryje obaw: – To dla Polaków będą trzecie wybory pod rząd. Po parlamentarnych do Sejmu i Senatu oraz samorządowych. To nie jest korzystna sytuacja. Ludzie mogą się czuć zmęczeni, ale koniecznie powinni wykorzystać swój głos w wyborach do Parlamentu Europejskiego. Gorąco apelujemy, żeby do nich iść. Jest to przecież jedyny bezpośrednio wybierany organ Unii Europejskiej. Obywatele Polski wybiorą 53 europosłów. Dziś, po 20 latach Polski w Unii Europejskiej pojawiają się pytania, czy UE więcej nam dała czy zabrała? My nie oddaliśmy wolności, ale podzieliliśmy się i działamy wspólnie. Decyzją rządów oddano pewne sfery w kompetencje Unii Europejskiej. Na pewno korzyści odniosły małe i średnie przedsiębiorstwa, które bogaciły się, zyskały gospodarczo. Zauważmy też, iż Unia Europejska nie jest sojuszem militarnym, ale sprawia, iż czujemy się bezpieczniejsi, potrafi zaangażować się w obronę zaatakowanego państwa. W Parlamencie Europejskim (biurze w Polsce przy ul. Jasnej) zaprezentowano mediom spot profrekwencyjny „Wykorzystaj swój głos”. Przedstawiciele starszego pokolenia mówią młodemu jak straszne jest życie bez wolności i demokracji, która nie jest dana raz na zawsze. Młode pokolenie „przejmuje pałeczkę” budowania naszej przyszłości. Trzeba więc odpowiedzialnie wybrać europosłów. |
Hasło „Wykorzystaj swój głos. Inaczej inni zadecydują za ciebie” przypomina, iż demokracja to cenne dziedzictwo. Trzeba o nie dbać i go bronić.
W 2019 roku do urn poszła ponad połowa uprawnionych wyborców w Europie (50,6 procent). Wiosną 2024 roku Parlament zlecił sondaż Eurobarometru we wszystkich państwach członkowskich Unii. Wynika z niego, iż czerwcowymi wyborami jest zainteresowanych 60 procent Europejczyków. To o 11 punktów procentowych więcej niż wiosną 2019 roku. 71 procent respondentów twierdzi, iż odda głos w wyborach. To 10 punktów procentowych więcej niż ostatnio.
Według sondażu 81 procent Europejczyków uważa, iż „trzeba głosować, aby utrzymać demokrację” oraz „trzeba głosować, by zapewnić następnym pokoleniom lepszą przyszłość” (84 proc.). Ponad 81 proc. Europejczyków uważa, iż udział w wyborach jest istotny ze względu na aktualną sytuację geopolityczną.
Filmik „Wykorzystaj swój głos” jest dostępny w 9 różnych wersjach i będziemy mogli go obejrzeć w telewizji, kinach, radiu i mediach społecznościowych. Obywatele wszystkich państw członkowskich Unii Europejskiej mogą go oglądać od 29 kwietnia.
TEKST, FOT. I WIDEO: MARYLA RZESZUT