Polityczna awantura o kielecki teatr w Radzie Miasta

4 godzin temu

Radni klubu Miasto Przyszłości złożyli dziś projekt rezolucji w sprawie sytuacji w Teatrze im. Stefana Żeromskiego. Choć dokument miał pozornie neutralny charakter, doprowadził do niemal dwugodzinnej, gorącej dyskusji.

O sprawie kontrowersji wokół wyboru nowego dyrektora w Teatrze Żeromskiego informowaliśmy już kilkukrotnie [chociażby TU i TU].

Rezolucja to forma oficjalnego stanowiska lub opinii przyjmowanej przez organ zbiorowy – w tym przypadku Radę Miasta. Z inicjatywą wystąpił klub Miasto Przyszłości, którego członkowie zaapelowali o powołanie Jacka Jabrzyka na dyrektora teatru.

– Opinię publiczną bulwersuje fakt nieuznania wyników konkursu na dyrektora teatru. Uważamy, iż jako przedstawiciele mieszkańców również powinniśmy zabrać głos. Apelujemy do zarządu województwa świętokrzyskiego o uznanie wyników konkursu. W tej sprawie idziemy śladem Ministerstwa Kultury, pracowników teatru oraz licznych stowarzyszeń artystycznych z całej Polski – tłumaczy Marcin Chłodnicki, jeden z autorów projektu.

Przeciwko rezolucji opowiedziała się opozycja, uznając ją za „próbę uprawiania polityki”.

– Ten projekt jest bezzasadny, bo teatr podlega nie miastu, a Urzędowi Marszałkowskiemu. Wątpliwości budzi też przedstawiona argumentacja. Rzekoma apolityczność tych działań jest absurdalna, zwłaszcza iż z projektem występuje przedstawiciel Lewicy. To polityczna zagrywka i próba ingerencji w proces, który powinien pozostać formalny – twierdzi Marcin Stępniewski, przewodniczący klubu PiS.

Z tym poglądem nie zgadzają się radni Koalicji Obywatelskiej. Ich zdaniem Rada Miasta powinna sprzeciwić się bezprawnemu unieważnieniu konkursu.

– To nie pierwszy raz, gdy PiS sięga po instytucje kultury. Wystarczy posłuchać głosu aktorów i pracowników Teatru Żeromskiego. Opozycja twierdzi, iż to my upolityczniamy sprawę, ale polityczna stała się ona w momencie niezakończenia konkursu. Rezolucja jest potrzebna – mieszkańcy protestują, bronią swoich praw i trzeba ich wspierać – mówi Kamila Wojda-Misiuda, radna KO.

Po ponad dwóch godzinach dyskusji, za wprowadzeniem uchwały do porządku obrad zagłosowało 16 radnych z KO, Miasta Przyszłości i Perspektywy. Przeciw było 9 radnych PiS.

  • Urząd Miasta Kielce
  • UM Kielce
  • RADNI MIASTA KIELCE
  • Teatr im Stefana Żeromskiego
    Idź do oryginalnego materiału