Karl Ulitzka był twórcą i przewodniczącym Katolickiej Ludowej Partii Górnego Śląska, przywódcą niemieckiej Prowincji Górnośląskiej, więźniem Dachau. Eduard Pant zapisał się w historii jako działacz MN, senator RP i poseł na Sejm Śląski. Josef von Eichendorff to wybitny śląski poeta romantyczny. Johann Kroll był czołowym twórcą odnowionych po okresie PRL-struktur MN i pierwszym liderem TSKN. Ludwig Guttmann – urodzony w Toszku lekarz z Wrocławia był pomysłodawcą igrzysk paraolimpijskich. Mniejszość niemiecka uznała, iż takie postaci są godne tego, aby uzupełnić Panteon Górnośląski.
Panteon Górnośląski odmawia
„Z przykrością informuję, iż proponowane przez Państwa osoby do włączenia w poczet osób zasłużonych nie uzyskały rekomendacji Rady Programowej Panteonu Górnośląskiego” – napisał w odpowiedzi na wniosek Ryszard Kopiec, dyrektor Panteonu Górnośląskiego.
Z odpowiedzi wynika, iż Rada Programowa docenia wkład wybitnych przedstawicieli MN na Górnym Śląsku. Ale zakres działalności postaci włączonych do Panteonu powinien się zamykać w latach 1918-2022. A także, iż Panteon Górnośląski upamiętnia stulecie przyłączenia części Górnego Śląska do odradzającej się Polski po ponad 600 latach jurysdykcji czeskiej i niemieckiej. Wreszcie, iż upamiętnia on osoby zasłużone dla polskości ziem Górnego Śląska.
„Informacja o odrzuceniu tak wybitnych postaci Górnego Śląska przez Radę Programową wraz z uzasadnieniem, iż statut Panteonu nie tylko zawęża okres czasowy działalności postaci, ale przede wszystkim ogranicza wybór postaci do tych którzy działali na rzecz polskości Górnego Śląska, skłania nas do tego aby zaapelować do organizatorów Panteonu o zmianę statutu bądź też o zmianę jego nazwy” – napisali w odpowiedzi członkowie zarządu VdG.
Przypomnieli jednocześnie, iż Związek Niemieckich Stowarzyszeń w Polsce od początku niepokoił podział społeczeństwa Śląska przez ideę Panteonu już w 2020 roku. Mniejszość apelowała do arcybiskupa Wiktora Skworca, ówczesnego metropolity górnośląskiego o włączenie do Panteonu szeregu wybitnych Ślązaków.
Śląsk polski, niemiecki i czeski
„W naszej opinii Panteon Górnośląski z założenia nie powinien deformować historii. Tymczasem pisząc o czymś co jest górnośląskie trzeba mieć w pamięci, iż jest to kulturowo i historycznie zarówno polskie jak i niemieckie i po części czeskie” – przypominają członkowie zarządu VdG.
„Nie można mówić o wybitnych Górnoślązakach i pomijać przy tym tych wszystkich, którzy będąc Górnoślązakami uważali się także za Niemców, Czechów, Morawian, lub definiowali się wyłącznie regionalnie a może w ogóle nie dookreślali swej narodowości. Nie można mówić o Panteonie Górnośląskim w momencie kiedy obejmuje tylko tych, którzy byli Polakami” – argumentują.
„Należałoby więc albo zmienić nazwę Panteonu i nazwać go wprost „Panteonem Polskim na Górnym Śląsku” albo doprowadzić do sytuacji, w której Panteon Górnośląski będzie pokazywał Górny Śląsk takim jakim był i jest- czyli tworzonym i ubogacanym przez ludzi różnych narodowości” – podkreśla w swym stanowisku VdG.
Panteon Górnośląski to instytucja powstała z inicjatywy Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Województwa Śląskiego, Archidiecezji Katowickiej i Miasta Katowice w 2020 roku. Znajduje się w podziemiach archikatedry w Katowicach. Na stronie internetowej Panteonu umieszczono sylwetki około 250 wybitnych Ślązaków. Jest tam także deklaracja o tym, iż ich lista jest otwarta.





***
Odważne komentarze, unikalna publicystyka, pasjonujące reportaże i rozmowy – czytaj w najnowszym numerze tygodnika „O!Polska”. Do kupienia w punktach sprzedaży prasy w regionie oraz w formie e-wydania