Nie zapłacisz podatku? Sprzedadzą Ci dom lub mieszkanie. Nadchodzą zmiany

3 godzin temu

Ministerstwo Finansów przygotowało projekt nowelizacji ustawy o postępowaniu egzekucyjnym w administracji, który zasadniczo zmienia zasady sprzedaży majątku zajętego przez organy skarbowe. Zgodnie z opublikowanym we wtorek na stronach Rządowego Centrum Legislacji dokumentem, fiskus będzie mógł sprzedawać zajęte nieruchomości i ruchomości za pośrednictwem własnego portalu aukcyjnego.

Fot. Warszawa w Pigułce

Nowy portal zamiast prywatnych pośredników

Obecnie obowiązujące przepisy ograniczają elektroniczną formę sprzedaży wyłącznie do ruchomości, a dodatkowo wymuszają korzystanie z systemów teleinformatycznych prowadzonych przez prywatne podmioty wybrane przez organ egzekucyjny. Tymczasem Krajowa Administracja Skarbowa już buduje dedykowany System Egzekucja, z którym zintegrowany będzie portal eLicytacje.

„W Portalu eLicytacje będą publikowane również sporządzane przez naczelników urzędów skarbowych obwieszczenia i ogłoszenia o sprzedaży ruchomości, obwieszczenia o sprzedaży nieruchomości, ogłoszenia o przetargu ofert, ogłoszenia o sprzedaży z wolnej ręki oraz inne dokumenty związane ze sprzedażą ruchomości i nieruchomości” – wyjaśniono w uzasadnieniu projektu.

Cele proponowanych zmian

Nowe przepisy mają na celu usprawnienie procesu sprzedaży zajętych składników majątku i przyniesienie korzyści zarówno dla wierzycieli, jak i potencjalnych nabywców. Resort finansów wskazuje, iż proponowane rozwiązania:

  • Zwiększą transparentność sprzedaży dokonywanych przez naczelników urzędów skarbowych
  • Umożliwią udział w licytacjach osobom zamieszkałym w znacznej odległości od siedziby organu egzekucyjnego
  • Pozwolą dotrzeć do szerszego grona potencjalnych nabywców, co może przełożyć się na wyższe ceny sprzedaży
  • Zwiększą stopień zaspokojenia wierzycieli
  • Wyeliminują niepożądane zachowania podczas licytacji stacjonarnych (np. utrudnianie udziału innym licytantom czy zmowy cenowe)

Autorzy projektu podkreślają, iż nowe rozwiązania nie będą wyłączały możliwości stosowania dotychczasowych form sprzedaży. Oznacza to, iż organy egzekucyjne będą mogły elastycznie wybierać pomiędzy tradycyjnymi licytacjami a nową platformą elektroniczną, w zależności od specyfiki danej sprawy.

Zgodnie z projektem, nowe przepisy mają wejść w życie po upływie 14 dni od dnia ich ogłoszenia. Tempo wdrażania zmian sugeruje, iż System Egzekucja z platformą eLicytacje jest już na zaawansowanym etapie przygotowań.

Idź do oryginalnego materiału