– Do 2030 r. chcemy w koncernie Heidelberg Materials globalnie wychwycić choćby 10 mln t co2 – zapowiada Andrzej Reclik, prezes zarządu Heidelberg Materials Polska. Firmy, która ma ambicję zostać liderem w procesie redukcji emisji co2 w branży cementowej.
Jakie zobowiązania stawia przed sobą koncern Heidelberg Materials w związku z dekarbonizacją?
Postawiliśmy przed sobą najbardziej ambitny cel w branży. Do 2030 r. chcemy zredukować poziom emisji CO2 do 400 kg/t cementu. Mówimy o redukcji emisji niemal o połowę w porównaniu do roku bazowego. Nasze działania opierają się na trzech filarach. Pierwszy z nich to optymalizacja procesu i maksymalne zastępowanie paliw kopalnych ich alternatywnymi odpowiednikami z jednoczesnym wzrostem zużycia biomasy. Drugi filar to optymalizacja portfolio. Pod tym względem rok 2024 przyniósł ogromny progres. Słowa podziękowania należą się naszym klientom, za ich zaufanie, ale także otwartość oraz zaangażowanie w udoskonalanie receptury.
Ostatni element wiąże się z efektywnym wdrożeniem technologii wychwytywania dwutlenku węgla, czyli CCS. Do 2030 r. chcemy w koncernie Heidelberg Materials globalnie wychwycić choćby 10 mln t. CO2.
Dlaczego dla przemysłu cementowego dekarbonizacja i technologie wychwytu dwutlenku węgla są tak istotne?
Według danych Stowarzyszenie Producentów Cementu przemysł cementowy odpowiada za 3,8% całkowitej emisji CO2. Należy jednak podkreślić, iż nasza branża zalicza się do najefektywniejszych i najnowocześniejszych w Europie. Zmiany te napędzane są zarówno przez bardzo wymagające cele klimatyczne UE, jak i silne poczucie odpowiedzialności wobec przyszłych pokoleń i środowiska. Te czynniki obligują nas do zdecydowanych działań.
W pierwszej kolejności wykorzystujemy dostępne technologie, w tym np. maksymalizację stosowania paliw alternatywnych czy redukcję śladu węglowego z produktów. Margines działań jest tu już niewielki. Zdecydowana większość – 63% emisji CO2 z cementowni – to tzw. emisja procesowa. Nie da się jej co prawda wyeliminować, ale dzięki nowym technologiom można ją wychwycić i zmagazynować, a w przyszłości wykorzystać.
Co skłoniło firmę do zaangażowania się we wdrożenie pilotażowego projekt wychwytywania dwutlenku węgla w cementowni Górażdże?
Nasze instalacje powstają w ramach projektu ACCSESS – inicjatywy koordynowanej przez norweską spółkę Sintef Energi AS. Inwestycja jest pierwszym tego typu projektem realizowanym w kraju i ma stanowić istotny element wspierający strategię Grupy Heidelberg Materials w kontekście redukcji śladu węglowego. Zaangażowanie w zrównoważone projekty od dawna leży w naszym DNA.
Jakie są główne cele i oczekiwania związane z realizacją tego projektu? Jaka jest rola Heidelberg Materials Polska w tym projekcie?
Realizacja projektu przybliża nas do nadrzędnego celu naszej strategii jakim jest osiągnięcie neutralności emisyjnej. Mierzymy bardzo wysoko. Pracujemy nad wdrożeniem kolejnych innowacji i chcemy zostać branżowym liderem w procesie redukcji emisji CO2.
Jakiego rodzaju wsparcia potrzebuje branża cementowa od rządu?
Technologie CCS to aktualnie jedyne efektywne rozwiązanie, pozwalające zagospodarować CO2 i przybliżyć się do spełnienia celów redukcyjnych. Zmiany, które stanowiłyby znaczące wsparcie dla branży, dotyczą przede wszystkim krajowej legislacji w zakresie magazynowania na lądzie (onshore), oraz wsparcia w realizacji infrastruktury i projektów CCS.
Konieczne są również działania komunikacyjne w zakresie akceptacji społecznej dla takiego rozwiązania. CCS powinno stać się niedługo ważnym element strategii dekarbonizacji przemysłu w Polsce.
Czytaj Raport Carbon Capture w Polsce:
Raport Carbon Capture w Polsce 2024
Wyślij link na adres email:
Zaznaczenie pola oznacza wyrażenie zgody na otrzymywanie od Biomass Media Group Sp. z o.o. z siedzibą w Poznaniu drogą e-mailową newslettera oraz innych informacji handlowych w celu marketingu bezpośredniego, która jest świadczeniem wzajemnym w zamian za otrzymanie możliwości pobrania określonych treści. Zgoda ta może zostać wycofana w dowolnym momencie poprzez wykorzystanie linku dezaktywacyjnego dostępnego w każdej wiadomości. Więcej informacji na temat przetwarzania Twoich danych znajdziesz w Polityce prywatności [https://magazynbiomasa.pl/polityka-prywatnosci/].
Rozmawiała: Natalia Konieczna
Zdjęcie: archiwum Heidelberg Materials Polska