Moc bibliotek w Gminie Lubin. Sławek Gortych i warsztaty

4 godzin temu

W Gminie Lubin odbyła się X edycja ogólnopolskiej akcji Nocy Bibliotek. Tym razem hasło przewodnie imprezy to „Moc bibliotek”.

Noc bibliotek to wydarzenie, które ma zachęcić mieszkańców do korzystania z bibliotecznych zasobów, czytania i korzystania z warsztatów organizowanych przez lokalne biblioteki.

Mieszkańcy gminy Lubin spotkali się z tej okazji w świetlicy wiejskiej w Niemstowie. Na początek odczytano wiersz Małgorzaty Strzałkowskiej pt. „Moc bibliotek”, o wielkim znaczeniu bibliotek, który został napisany na okoliczność Nocy Bibliotek 2024 r. Przeczytała go dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Raszówce Wioletta Olech wspólnie z radnym Niemstowa Andrzejem Olkiem.

Z okazji Dnia Bibliotek do Niemstowa zaproszono młodego pisarza Sławka Gortycha, autora bestsellerowych kryminałów, których akcja rozgrywa się w Karkonoszach. Zadebiutował on książką pod tytułem „Schronisko, które przestało istnieć”, następnie napisał „Schronisko, które przetrwało” oraz „”Schronisko, które spowijał mrok”, za które zdobył kilka nagród, i które cieszą się wielkim uznaniem czytelników. Sławek Gortych opowiedział trochę o sobie i pisaniu książek, odpowiadał też na pytania publiczności.

Kolejnym punktem wieczoru były warsztaty tkacki, które prowadził Mariusz Kośmicki-Żórawski (przy współpracy z Wydawnictwem Kurza Stopka). Uczestnicy mieli okazje spróbować swoich sił w tworzeniu tkanin, przy użyciu splotów i tradycyjnych krosien. Wykonali małe wzorniki – zakładki do książek.

Głównym organizatorem Nocy Bibliotek jest Fundacja Centrum Edukacji Obywatelskiej, która działa przy współpracy z Fundacja ABCXXI Cała Polska Czyta Dzieciom, Fundacją Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego pod honorowym patronatem Biblioteki Narodowej, dzięki dofinansowaniu ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz przy udziale sponsorów.

Idź do oryginalnego materiału